07.09.2021 16:31
Sivas'taki sülük hırsızları köylüyü bezdirdi: Cezalar da işe yaramıyor

Sivas'taki Sülüklü gölünde köylüler, her derde deva olan ve koruma altında olan sülükleri çalan hırsızlar konusunda yetkililerden yardım istedi. Biyoçeşitliliğin zarar görmesi sebebiyle 80 bin lira civarında ceza alan hırsızları bu ceza bile yıldırmıyor.

Sivas’ın Sülüklü gölünde her derda deva olarak bilinen sülükleri çalan hırsızlar, köylüyü rahat bırakmıyor. Şifa dağıtan ve doğal güzelliğiyle yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanı olan gölden sülükleri çalan hırsızları, uygulanan astronomik cezalar bile yıldırmıyor.

Sivas’ın Zara ilçesine bağlı Şerefiye köyünde bulunan Sülük gölündeki sülükler, iltihaplı ve iltihapsız eklem romatizmaları, sedef, kaşıntı ile egzama gibi cilt hastalıklarına iyi geliyor. Ancak son günlerde Sülüklü gölün bulunduğu Şerefiye köye sakinleri, sülük hırsızlarından dertli.

ÇALIP TİCARETİNİ YAPIYORLAR

Koruma altında olan sülükler bilinçsiz vatandaşlar tarafından doğal yaşam alanından koparılıyor. Kimileri ise sülükleri izinsiz alıp ticaretini yapıyor. Şerefiye Köyü Muhtarı Doğan Turan ve Jandarma ekipleri, sülüklerin çalınmaması için bölgede gözetim yapıyor. Kaçak sülük avcılığının cezası avlanan 100'ün üzerindeki sülük için 50 bin TL’yi buluyor. Ayrıca sülük hırsızlarına biyoçeşitliliğe zarar verdikleri için 80 bin TL civarında ceza da kesiliyor.

DOĞAYI KORUMA DERNEĞİNDEN GELDİLER

Muhtar Doğan Turan, sülüklerin çalınmasından şikayetçi olduklarını belirterek, “Burada Sülük Gölü var, bu gölde yıllardan beri insanlar bir yerleri ağrıdıkları zaman gelip, kendilerini sülüklere bırakıyorlar, sülük pis kanı emiyor. Halk arasında diyorlar ki ‘Pis kanı emdi de düzeldim’ öyle değil aslında. sülük zaten kanı emiyor, insanın vücuduna yapışıyor, ısırdığı zaman kendi sıvısını salgılıyor, iyileştiren de kendi sıvısı. Aklımız yetti yeteli bu göl burada duruyor, çok kirlenmiş. Doğayı Koruma Derneğinden arkadaşları davet ettim geldiler burayı temizlemek için. Ancak dediler ki ‘Doğayı bozmayın sadece elinizden geldiği kadar temiz tutun. Poşet, çöp gibi şeyler atmayın. Buradan bu pislikler alınırsa doğayı alt üst eder’ dediler. Bu gölün içerisinde ördekler var kamışların içerisine yuva yapıyor, kurbağa var, yılan var çok tür hayvan var sülüğün haricinde. Sülükleri de çalıyorlar bayağı” şeklinde konuştu.

"KENDİLERİNE YAPIŞAN SÜLÜKLERİ GÖTÜRÜYORLAR"

Kaçak sülük avcılığının cezasının 30 bin TL’den başladığını kaydeden Turan, "Göl baya çekildi, yaklaşık 50 metre çekildi. Su bol olursa hayvanlar da rahat ediyor. Sülükler sıcak havada çıkıyor, Temmuz ayından daha erken zamanlarda çıkıyor. Temmuzdan 9’uncu aylarına kadar çıkıyor. Gelip ayakkabılarını çıkartıyorlar çıplak ayakla göle giriyorlar sülük gelip yapışıyor. Çalıp götürüp ticaretini yapıyorlar."

HEM PİKNİK HEM TEDAVİ

Buradan sülükleri götürmesinin yasak olduğunu belirten Turan, konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü: "30 bin TL’den başlayan cezası var. Ben muhtar olarak ve jandarma ekiplerimiz hep gözetimde elimizden geldiği kadar. Bu gölün yağan yağışlardan, karın erimesinden ziyade bir de kendi su kaynağı var. 3-4 sene oldu 6 kilometre uzaklıktaki Kayabaşı Yaylası’ndan içme suyu getirdik o su da besliyor burayı. Saatte 1 ton su akıyor günde 24 ton su akıyor. İnsanlar buraya hem piknik amaçlı geliyor hem de gelip buradan sülük tedavisini yaptırıyorlar"

YORUMLAR