29.07.2021 19:43
İnekleri yangının ortasında kaldı, "Gel gitme ne olursun" diye yalvardı

Antalya'nın Manavgat ilçesinde çıkan ve mahallelere sıçrayan orman yangınında onlarca hayvan telef oldu. İnekleri alevlerin ortasında kalan bir çiftçinin feryatları ise yürek dağladı.

Manavgat ilçesinde dün başlayan, üç kişinin ölümüne sebep olan orman yangını 150 büyükbaş, bin küçükbaş, 6 bin dekar tarım arazisi, 500 dekar sera ya da zarar verdi.

"ALLAH'IM YARDIM ET"

Mahalleye sıçrayan alevlerin evleri ve ağılları yaktığı yangında çiftçiler hem arazilerini hem geçim kaynakları hayvanları kurtarmak için büyük çaba sarf etti. Bir çiftçinin ise alevlere yakın noktada olan ve alevlere doğru giden büyükbaş hayvanlarına, “Gel, gitme ne olursunuz, Allah'ım yardım et” feryatları yürekleri dağladı.

CİĞERLERİMİZ YANIYOR: YANGINLARDA SON DURUM

Türkiye, birçok noktada orman yangınlarıyla mücadele ediyor. Adana, Osmaniye, Mersin, Kayseri, Antalya'nın ardından Muğla'nın Marmaris ilçesi ile Aydın Didim'den de alevler yükseldi. Didim'deki yangınlar da kontrol altına alınırken Muğla'da Bodrum sınırlarına yakın Güvercinlik'te ormanlık alanda çıkan yangın bir otele sıçradı. Otel tedbir amaçlı tahliye edildi. Antalya'daki yangında ise 3 kişi hayatını kaybetti. Oymapınar Barajı'nda mahsur kalan 10 kişi de kurtarıldı. Mersin Silifke'deki yangın nedeniyle Antalya kara yolu bir süre ulaşıma kapatıldı.

Türkiye yangınlarla boğuşuyor Türkiye yangınlarla boğuşuyor Türkiye’nin doğasıyla ünlü ve turistik illerinde üst üste yangın çıktı. Rüzgarın etkisiyle büyüyen yangınlarda insan ve canlı yaşamı olumsuz etkilendi. Antalya, Adana, Aydın, Muğla, Manisa, Osmaniye, Kayseri ve Mersin başta olmak üzere Türkiye'nin pek çok ilinde yangın çıktı. Yangınla mücadele sürerken, aynı anda farklı noktalarda çıkan yangınlar sabotaj şüphesini arttırdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bölgedeki Bakanlarla sürekli irtibat halinde olduğu ve yangın söndürme çalışmaları için devletin bütün imkanlarının seferber edildiği belirtildi. Ülke genelindeki yangınların 57'sinin kontrol altına alındı.

YORUMLAR