29.12.2018 18:17
Yerli ve Milli uçak Hürkuş-C'nin görüntüleri ilk kez yayınlandı

Hürkuş uçağının silahlı versiyonu olan Hürkuş-C'ye, kendini koruma özelliği eklendi. Yerli ve Milli silahlarla donatılan Hürkuş-C ilk kez test edildi.Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından geliştirilen Hürkuş, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın eğitim ihtiyacını karşılamanın yanı sıra Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı'na operasyon bölgesinde, yakın hava desteği sağlaması için geliştiriliyor.

İlk atış tecrübesi Konya Karapınar'da ROKETSAN'ın LUMTAS füzesiyle gerçekleştirilen Hürkuş-C'nin, yeni özellikler ve farklı mühimmatlarla testleri devam ediyor.

TEHDİTLERDEN KENDİSİNİ KORUYACAK
Uçağın, Kahramankazan'da yapılan uçuşta, kendini koruma özelliği başarıyla test edildi. Hürkuş, eğitim uçağı olma yanında artık silahları ve korunma sistemleriyle, yakın hava desteği görevine de hazır hale gelmeye başladı.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, sosyal medya hesabından Hürkuş-C'nin son testine ilişkin, "Hürkuş eğitim uçağı olma yanında, silahları ve korunma sistemleriyle yakın hava desteği görevlerine de hazır hale geliyor." ifadesini paylaştı.

 

YORUMLAR