20.06.2021 15:42
Sosyal medyada 'profilime kim baktı' reklamlarına dikkat!

Sosyal medya platformlarında kullanıcıların karşısına çıkan "Profilime kim baktı?" reklamlarına karşı siber güvenlik uzmanlarından önemli uyarı geldi. Bu tarz uygulamalarla profile bakanların görülemeyeceğini belirten uzmanlar, uygulamalara verilen izinler yüzünden kişisel bilgilerin çalınabildiğine dikkat çekti.

Son yıllarda hayatımızın vazgeçilmez parçası haline gelen sosyal medya, bir yandan da tuzaklarla dolu. Bunlar arasında en çok düşülenlerden biri de "Profilime kim baktı?" tarzındaki reklam ve uygulamalar.

Siber Güvenlik Uzmanı Vahap Eren, “Bu tarz uygulamalar ile asla profilinize kimlerin baktığını gösteremezsiniz. Peki bu uygulamalarla hedeflenen ne? Telefonlarınıza yüklediğiniz birçok uygulamaya verdiğiniz izinlerle kişisel bilgileriniz çalınabiliyor. Daha ilerisi banka hesaplarınız boşaltılabilir” dedi.

"PROFİLİNİZE BAKANLARI GÖRMENİZ MÜMKÜN DEĞİL"

İnternet korsanlarının daima kullanıcıların zaaflarına göre harekete geçtiğini belirten Vahap Eren, "Instagram dünyanın en popüler uygulamalarından bir tanesi ve profilinize bakanları görmek istemeniz de gayet normal; ancak maalesef profilinize bakanları görmeniz mümkün değil. İnsan doğası gereği meraklı ve hesaplarına kimlerin baktığını bilmek istiyor. Bunun birçok çeşitli sebebi olabiliyor. Örneğin; eşinden ayrılmış biri ‘acaba eski eşim profilime bakıyor mu?’ iş arayan kişi ‘acaba başvuru yaptığım firmadan birisi profilimi ziyaret etti mi?’ gibi birçok neden bu merakı artırıyor. Ve insanlar da bu merakını gidermek için bu tür uygulamaları sürekli arıyorlar. Sanal korsanlar da bu zaafları fırsata çeviriyor" ifadelerini kullandı.

ÇALINAN BİLGİLERLE ŞANTAJ YAPILABİLİR

Yabancı devletlerin istihbarat kurumlarının da bu uygulamaları kullandığına değinen Eren, "Bu tür uygulamalar son derece tehlikeli ve riskli, uygulamayı yüklemeniz bir süre açık tutmanız bile kişisel verilerinizin hızlıca başkalarının ellerine geçmesine neden olabiliyor. Çok kritik durumlarda ise şantaj yapılmak suretiyle bu bilgiler kullanılabiliyor. Bu nedenle bu tür uygulamaları kesinlikle yüklemeyin" şeklinde konuştu.

Binlerce Instagram kullanıcısı tehlikede! Sosyal medyada yeni dolandırıcılık Binlerce Instagram kullanıcısı tehlikede ​Instagram'da yeni bir dolandırıcılık numarası türedi. Dolandırıcıların yeni yöntemi ise pes dedirten cinsten, binlerce vatandaş ise mağdur olmuş durumda.

Instagram açığını buldular, 5 dolar ödül teklif edildi Instagram açığını buldular, 5 dolar ödül teklif edildi ​Sosyal medya platformu Instagram’da reklam açığı bulan iki lise öğrencisi sponsorlu reklamları herhangi bir kart bilgisi veya onay vermeden istedikleri miktarda reklam uygulayabildiklerini fark ettiler. Bu açığı Instagram’a ilettiklerinde 5 dolar ile ödüllendirileceklerini öğrendiler. Uygulamanın açığını daha önce bir çok kez bulan öğrenciler, ödül miktarından her seferinde bir sıfır atıldığını söylediler.

Kaynak : İHA
YORUMLAR