06.02.2018 13:20
Milli üretimde dev adım! 5 yıl sonra kendimiz fırlatacağız

Ulaştırma Bakanlığı, milli fırlatma sistemi geliştirmek için model belirleme, tedarik, üretim, test ve tesis kurma faaliyetlerini hızlandırıyor. Proje kapsamında belirlenen hedefe göre, milli uydumuzu 5 yıl sonra kendimiz fırlatacağız.

Uydu alanında milli, adımlar atan hükümet, fırlatma sistemi geliştirmek için önemli adımlar atacak. Bu amaçla geliştirilen “Uzay Sonda Roketi ve Fırlatma Sistemi Geliştirilmesi Projesi” iki aşamalı yürütülecek. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın bu yıla ilişkin performans hedeflerine göre, ilk aşama olan “Sistem Geliştirme” bölümünde tasarım yapılacak. İkinci aşama da 7 fazdan oluşacak.

5 yıl sonra kendimiz fırlatacağız

Bu kapsamda örnek sistemler incelenecek, getiri-götürü analizleri yapılacak, muhtemel uygulamalar kurgulanacak, modelleme çalışmaları gerçekleştirilecek, prototipler geliştirilecek, hizmet alımları planlanacak, üretim, montaj, entegrasyon ve test çalışmaları planlanacak, üretim, montaj, altyapı ve tesislerin kurulumu, tedarik süreçleri tamamlanacak.

Proje kapsamında 5 yıllık bir zaman diliminde 1,2 milyar lira harcanması bekleniyor. Projenin tamamlanmasıyla Türkiye, kendi imkanlarıyla, bağımsız şekilde uzaya erişebilir hale gelecek.

Türkiye Gazetesi

YORUMLAR