17.06.2021 15:28
Çin'in ilk insanlı uzay aracı seferi başarıyla tamamladı

Çin Dünya'nın yörüngesine uzay istasyonu kurmak için ilk kez insanlı uzay aracı yolladı. 3 astronotu taşıyan Shenzhou-12, istasyona kenetlendi.

Çin, dün gece Dünya'nın yörüngesine yolladığı ilk insanlı seferini başarıyla tamamladı. Çin İnsanlı Uzay Programı Ajansı (CMSA) tarafından yapılan açıklamada, ilk uzay istasyonunda görev alan 3 astronotu taşıyan uzay aracı Shenzhou-12'nin uzay istasyonundaki çekirdek modülü Tianhe'a başarıyla kenetlendiği duyuruldu.

ASTRONOTLAR 3 AY KALACAK

Pekin saati ile 09.22'de uzay aracının fırlatılmasından istasyona kenetlenmesine kadar tüm sürecin yaklaşık 6.5 saat sürdüğü belirtildi. Astronot Nie Haisheng (56), Liu Boming (54) ve Tang Hongbo (45), Tianhe modülünde 3 ay kalacak ve görevleri sırasında uzay istasyonuna ekipman kurmak için iki uzay yürüyüşü gerçekleştirecek. Astronotların ilk hedefi 22.5 tonluk Tianhe modülünü kullanıma açmak

5 YIL SONRA İLK

Çin’in planlanan 4 Tiangong görevinin ilki olan Shenzhou-12, ülkenin uzay programının kilometre taşı olarak kabul ediliyor. Tianhe modülünü taşıyan Long March- 5Y roketi ise ülkenin güneyindeki Hainan eyaletinde bulunan Wenchang Uydu Fırlatma Merkezi’nden 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Toplamda 16.6 metre uzunluğunda, 4.2 metre çağında ve 22.5 ton ağırlığında olan Tianhe modülü, Tiangong uzay istasyonunun kontrol ve yönetim merkezi olarak görev yapacak.
Çin'in uzay alanında attığı söz konusu son adım, ülkenin 5 yıl aradan sonra başlattığı "ilk insanlı uzay misyonu" olma özelliği taşıyor.

Çin ilk insanlı uzay aracı Shenzhou-12'yi fırlattı Çin ilk insanlı uzay aracını fırlattı Çin, dünyanın yörüngesinde kuracağı uzay istasyonu için ilk mürettabatlı uzay aracını fırlattı. Seçilen 3 astronot uzaya gönderildi.

Çin uzaya yollayacağı ilk astronotlarını seçti Çin'in uzaya gidecek ilk astronotları belli oldu Çin, uzay için ilk insanlı seferine hazırlanıyor. Dünya yörüngesinde kurmaya başladığı uzay istasyonuna gidecek 3 astronotunu da belirledi.

Kaynak : İHA
YORUMLAR