14.09.2021 11:38
Apple'dan yeni iPhone'un tanıtıma saatler kala 'acil' güncelleme

Teknoloji devi Apple, iPhone 13'ün tanıtımına saatler kala 'acil' koduyla bir güncelleme yayımladı. Yetkililer bu güncellemeyle iPhone ve iPad'lere sızabilen "sıfır tıklama"lı bir casus yazılımının engellenmesinin amaçlandığını duyurdu.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketleri arasında yer alan Apple, iPhone 13 ailesinin tanıtımına saatler kala acil bir güncelleme getirdi. Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen, telefon ve tabletlere iMessage üzerinden gönderilerek kullanıcıların tıklamaması halinde bile cihazı ele geçirebildiği ispatlanan dosyalara ilişkin yapılan güncelleme ile 'sıfır tıklama'lı casus yazılımın önüne geçildiği belirtildi.

NTV'nin haberine göre, Toronto Üniversitesi'ndeki Citizen Lab'den araştırmacı Bill Marczak, cihazların hiçbir şeye tıklamadan ele geçirilebileceğine dair kanıtları kabul etti ve bunun örneğiyle ilk kez karşılaşıldığını belirtti.

GAZETECİ, MUHALİF VE AKTİVİSTLERİ HEDEF ALIYOR

Bilgisayar, tablet ve telefonların yanı sıra Apple Watch'u da etkileyen güvenlik açığına karşı harekete geçen Apple yetkilileri, Suudi bir aktivistin telefonunu ele geçirilmek için kullanılan bu açığın arkasında İsrail merkezli NSO Group adlı şirketin olduğunu düşündüklerini söyledi.

İsrailli şirket tarafından geliştirilen Pegasus yazılımı özellikle gazetecileri, muhalifleri ve aktivistleri hedef alıyordu.

'HAYAT KURTARAN TEKNOLOJİLERE DEVAM'

NSO'nun konuya ilişkin yaptığı resmi açıklamada, "Dünya genelinde istihbarat ve kolluk kuvvetlerine, terör ve suçla mücadele için hayat kurtaran teknolojiler satmaya devam edeceğiz" ifadeleri kullanıldı.

'SIRADAN KULLANICILAR ENDİŞELENMESİN'

Güvenlik uzmanları bunun çok tehlikeli bir açık olduğunu fakat sıradan kullanıcıların endişe etmesine gerek olmadığını, bu tür saldırıların genellikle hedef alınmış üst düzey kişilere yapıldığını belirtirken bir paylaşımla bu hatayı duyuran Apple, iOS ve iPadOS 14.8 güncellemeleriyle sorunu çözdüğünü duyurdu.

YORUMLAR