06.01.2015 12:54
Türk futbolunda gündem yabancı oyuncu kuralı

Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) açıkladığı yeni yabancı oyuncu kararına futbol kulüplerinden farklı tepkiler geliyor.

Galatasaray Teknik Direktörü Hamza Hamzaoğlu, TFF tarafından Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen 23. Uluslararası Antrenör Eğitim Semineri'nde yaptığı konuşmada, gelecek sezon uygulamaya sokulacak yeni yabancı kuralının hayırlı olması dileğinde bulundu.
"Bence olumlu olacak ama bunu zaman içinde daha net göreceğiz. Bu kararın olumlu yansıması tamamen bizim nasıl hareket edeceğimize bağlı" diye konuşan Hamzaoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Galatasaray'a nasıl yansıyacağına gelirsek, biz zaten çizgimizi belirledik. Her şey serbest de olsa, ihtiyacımız kadar alacağız. Gereksiz yere kadromuzu doldurmayı düşünmüyoruz. İhtiyacımız olan yerli ya da yabancı oyuncu varsa kadromuza dahil edeceğiz. Devre arasında çok fazla transfer yapmayı da düşünmüyoruz" ifadelerini kullandı.

"Sahada 11 yabancının aynı anda oynayabilecek olması" yönündeki soru üzerine sarı-kırmızılı teknik adam, "Sahada 11 yerli de olabilir. Ben yerlilere engel olacağını düşünmüyorum. Oyuncu eğer iyiyse, mutlaka oynayacaktır. Eskiden genç ve yaşlı diye ayrım yapılırdı. Futbolda asında böyle bir ayrım yoktur, iyi veya kötü oyuncu vardır. Şimdi de öyle. Yerli veya yabancı ayrımı yok. İyi veya kötü ayrımı var. Kim iyiyse o oynar" diye konuştu.
"Futbolcularımız yurt dışında oynamaya sıcak bakacaktır"
Hamzaoğlu, yeni uygulamanın Türk oyuncuların yurt dışında oynamaya sıcak bakmasına sebep olacağını kaydetti.
Yeni kuralla yerli oyuncuların alacağı sürelerin değişebileceğini dile getiren Hamzaoğlu, "Bizim oyuncularımız da artık yurt dışında oynamaya sıcak bakacaklardır. Ülkemizdeki maddi imkanlar nedeniyle oyuncularımız yurt dışına gitmeye çekiniyor. Şimdi hedefler değişecek, oynama ihtiyacı doğacak. Bu durum milli takıma da olumlu yansıyacaktır" değerlendirmesinde bulundu.
Bu şekilde milli takıma daha kaliteli oyuncuların çıkacağına inandığını dile getiren Hamzaoğlu, şunları söyledi:
"Sınırlamalar, mecburiyetler yok. Herkes daha rahat hareket edecek. Rekabetçi ve adil bir ortam olacak. Her şey bizim nasıl hareket edeceğimize bağlı. Eğer iyi kullanırsak, çok olumlu bir karar ama kötü kullanırsak bazı kulüplerin de sonunu hazırlayabilir. Eğer biz bilinçli olursak, ülkemizin gençlerini yetiştirmekte, onlara şans vermekte istekli olursak,  hiçbir şekilde engel teşkil etmeyecektir. Kimse bize 'gençleri veya yerlileri oynatmayın' demiyor. Eğer iyi ve kazanılması gereken bir oyuncu varsa, onu kazanmak bize düşüyor."
İlk yarı değerlendirmesi
Hamzaoğlu, ligde devre arasına girilirken Galatasaray olarak durumlarını değerlendirirken, "Şu anda zirveden kopmamış durumdayız. Bizim açımızdan ilk yarının olumlu geçtiğini söyleyebiliriz. İkinci yarıda kendimizi geliştirip daha da kızışacak yarışta sonuna kadar gitmeyi ve hedefe ulaşmayı planlıyoruz" şeklinde konuştu.
Göreve geldiği günden itibaren kimseye şampiyonluk sözü vermediğini ama bu hedef için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını söylediğini aktaran Hamzaoğlu, devre arasında takımdan göndermeyi planladıkları yabancı oyuncu da bulunmadığını vurguladı.
Sneijder de dahil olmak üzere takımdan ayrılmak isteyen futbolcu olması halinde konuyu değerlendirebileceklerinin altını çizen sarı-kırmızılı çalıştırıcı, transfer yapma ihtimallerinin de düşük olduğuna değindi.
Dünya Kupası sırasında Sneijder'le ilgili yaptığı bir eleştirinin hatırlatılması ve bu durumun oyuncuyla aralarında nasıl bir etkiye neden olduğu sorusuna ise Hamzaoğlu, "Sneijder'in bizi sevdiğini düşünüyoruz. Biz de kendisini seviyoruz" ifadelerini kullandı.
Buruk: Sorun yabancı sayısı değil
Gaziantepspor Teknik Direktörü Okan Buruk, Türkiye Futbol Federasyonu'nun gelecek sezondan itibaren uygulamaya sokacağı yeniyabancı oyuncu kuralıyla ilgili erken yargılama yapmanın yanlış olacağını söyledi.
Seminerde konuşan Gaziantepspor Teknik Direktörü Okan Buruk ise "Çok büyük emek verilip, hazırlanmış bir şey. Bir anda sayı üzerinden yargılama yapmak yanlış" diyerek şöyle devam etti:
"Eksileri ve artıları olacak. Görmek lazım. Türk futbolundaki ana sorun zaten yabancı sayısı değil. Aşağılara, alt yapılara  inmedikçe, Türk futbolunu bir yerlere getiremeyiz. 'Beş yabancı oynatılmasıyla Türk futbolu ileriye gitti' dersek, yanılmış oluruz. Bekleyip görmek lazım ama asıl sorunların aşağıda olduğunu bilmeliyiz. O sorunları halledersek, sonrasında yabancı sayısı tartışılabilir. Gördükçe, yaşadıkça daha iyi anlaşılacaktır. Şu anda erken yorum yapmak yanlış olur" ifadesini kullandı.
Bir takımın 11 yabancı oyuncusuyla sahaya çıkabilecek olmasına değinen Buruk, esprili bir şekilde, "İstiklal Marşı'nda sorun olacak herhalde. En büyük sıkıntı bu olur" ifadelerini kullandı.
Kuraların Türk futboluna etkileriyle ilgili de Buruk, "Alışık olmadığımız bir şey. Yaşayıp görmek lazım. Türk futbolcusunu ileriye mi götürecek, geriye mi götürecek? Rekabet mi olacak, yoksa oynama fırsatı bulunamayacak mı? Beklemek ve resmin tamamını görmek lazım" şeklinde konuştu.
Tütüneker: Kaliteli yabancılar gelsin
Suat Altın İnşaat Kayseri Erciyesspor Teknik Direktörü Uğur Tütüneker ise futbolda sınırlamaların kaldırılmasını desteklediğini dile getirdi.
Kaliteli yabancı oyuncuların Türkiye'ye gelmesini önemsediğini anlatan Tütüneker, şunları söyledi:
"Kaliteli isimlerin getirilmesi lazım. İyi yabancılar gelirse faydalı olur. Yabancı futbolcuların bir kısmının tribünde oturtulduğu, bir kısmının oynatıldığı sistemler doğru değil. Kısıtlamaları kaldırmak lazım. Eğer alınmasına izin veriyorsak, oynatılmasına da izin vermeliyiz. Bu oyunculara para ödeniyor. Kaç yabancı olursa olsun. Bazı kriterlerin de gelmesi lazım. Ne getirir, ne götürür bakılmalı. Kaliteli yabancılar gelsin ki Türk futbolcuları bundan faydalansın."

YORUMLAR