21.12.2015 10:45
Sepp Blatter ve Michel Platini'ye 8 yıl men!

Sepp Blatter ve Michel Platini, futboldan 8 yıl süreyle men edildi.

FIFA Başkanı Sepp Blatter ve UEFA Başkanı Michel Platini'ye sekizer yıl futboldan men cezası verildi.

FIFA'dan yapılan yazılı açıklamaya göre FIFA Etik Kurulu, Platini ve Blatter'in ulusal ve uluslararası düzeyde futbolla bağlantılı organizasyonlarda sekizer yıl boyunca yer almasına yasak getirdi.

Açıklamada, soruşturmanın ve verilen men cezalarının nedeni olarak Blatter tarafından Şubat 2011'de Platini'ye yapılan 2 milyon İsviçre frangı ödemenin hiçbir yazılı yasal dayanağının bulunmaması gösterildi.

Blatter ayrıca 50 bin İsviçre frangı (yaklaşık 50 bin dolar), Platini de 80 bin İsviçre frangı (80 bin dolar) para cezasına çarptırıldı.

Platini, 26 Şubat 2016'da İsviçre'nin Zürih kentinde yapılacak FIFA başkanlık seçiminde başkan adayı olamayacak. Blatter ise seçim öncesinde FIFA başkanlığı pozisyonunda olamayacak.

Blatter: Medya cezamı benden daha önce öğrendi

Futboldan sekiz yıl men cezası alan FIFA Başkanı Sepp Blatter, kendisini savunarak Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) itiraz başvurusunda bulunacağını açıkladı. 

FIFA Etik Komitesi'nin Blatter ve UEFA Başkanı Michel Platini'ye sekiz yıl futboldan men cezası vermesi sonrasında İsviçre'nin Zürih kentinde düzenlediği basın toplantısında Blatter, "Medya cezamı benden daha önce öğrendi" eleştirisinde bulundu.

Blatter, "Çok üzgünüm. FIFA başkanı olarak suçlu haline geldim. 40 senedir FIFA'ya hizmet ediyorum onun için üzgünüm ve kendim için üzgünüm çünkü bana insancıl davranılmadı" ifadelerini kullandı.

"FIFA Etik Komitesi'ni Platini'ye yapılan ödemeler hakkında ikna ettiğimizi düşünüyordum" diyen Blatter, "Platini ile centilmence bir anlaşma vardı. Platini bana geldi ve FIFA için çalışmak istediğini söyledi ve 'ben pahalı bir adamım' dedi ve ben de tamam dedim. Ama onlar böyle bir anlaşmanın varlığını inkar ediyorlar" şeklinde konuştu.

Platini ile yapılan bir anlaşma çerçevesinde Platini'ye 2 milyon İsviçre frangı ödeme yapıldığını söyleyen Blatter, "'Bu bir hediye' dediler 'yolsuzluk' olarak değerlendirdiler. Bu ödeme FIFA'nın kayıtlarında da var. Niçin men edildiğimi anlamakta zorluk çekiyorum. Platini ve bana yalancı diyorlar" değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak : AA
YORUMLAR