19.02.2015 18:11
Luis Figo'nun çılgın planı

FIFA başkan adaylarından eski Portekizli futbolcu Luis Figo, Dünya Kupası'na katılan takım sayısını arttırmak istiyor.

 Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği'nin (FIFA)  başkan adaylarından eski Portekizli futbolcu Luis Figo, seçimi kazanması halinde  Dünya Kupası'na katılımcı takım sayısını 32'den 40 veya 48'e çıkarmak istiyor. İngiltere'nin başkenti Londra'daki Wembley Stadı'nda seçim kampanyası  için basın toplantısı düzenleyen Figo, FIFA'ya başkan olması halinde uzun dönem  görevde kalmak istediğini söyledi. Katar ve Rusya'nın Dünya Kupası'na evsahipliği sürecinde yaşanan  yolsuzluk iddiaları nedeniyle FIFA'nın imaj sorunu yaşadığını hatırlatan Figo,  "Vakit, futbolun bana verdiği her şeyi, futbol dünyasına geri verme vakti. Son  aylarda ve yıllarda benim gibi çoğunuz FIFA'nın imajının lekelendiğinin farkında.  Konuştuğum birçok kişi değişim bekliyor" dedi.
 

FIFA'nın imajını düzeltmek için çalışmalar yapacağını, şike ve  ırkçılık konularında sıfır toleransa sahip olduğunu vurgulayan eski Portekizli  futbolcu, "Kenarda oturup, bir eylemde bulunmayı reddedecek birisi değilim. FIFA  için yeni bir liderlik tarzı istiyorum" diye konuştu.
 
Figo, FIFA'nın gelirinde yapılan harcamaların önemli bir kısmında  temel değişikliklere gidilmesi gerektiğini ifade ederek, "Programımın merkezine  futbolun temelini koydum. Her bir federasyonunun ülkesinde futbol okulu projeleri  üretmek istiyorum. Her bir ülkenin saha ve teknik direktör sayısını arttırdığını  görmek istiyorum" ifadelerini kullandı.
 
Seçim kampanyası sürecinde herhangi bir organizasyondan mali destek  almadığını belirten Figo, "Herhangi bir yere bağlı olmadığım için şanslıyım.  Kariyerim, hedeflerim için yeterli. Kimseye hiçbir şey borçlu değilim. Futbolun  çıkarları için FIFA başkanlığını yürütebilirim" şeklinde konuştu.
 
Luis Figo, seçimi kazanması halinde Dünya Kupası'na katılacak takım  sayısını 32'den "40 ya da 48 takıma" çıkarmak istediğini kaydederek, "Bu  genişleme uygulanırsa, yeni katılacak takımların Avrupa dışı ülkelerden gelmesi  gerektiğine inanıyorum" değerlendirmesinde bulundu.
 
Toplantıda, 17 yıldır FIFA başkanlığı görevinde bulunan Sepp  Blatter'ın adaylığına ilişkin soruya Figo, "Tüm diğer adaylara duyduğum gibi ona  da saygı duyuyorum. Birliğe uzun yıllardır liderlik yapıyor. Futbol için birçok  olumlu hamlede bulundu ancak artık değişikliğin gerekli olduğu noktaya erişildi"  cevabını verdi.
 
Başkanlık seçiminde, Figo ve Blatter'ın yanı sıra, FIFA Başkan  Yardımcısı ve Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin ve Hollanda Futbol Federasyonu  Başkanı Michael van Praag yarışacak. Başkanlık seçiminin yapılacağı FIFA  Kongresi, 29 Mayıs'ta İsviçre'nin Zürih kentinde gerçekleştirilecek.

YORUMLAR