02.06.2015 18:00
DFB Başkanı, alternatif FIFA'ya karşı

Almanya Futbol Federasyonu Başkanı Nierbach, Dünya Kupası finallerinin boykot edilmesi fikrine de karşı olduğunu açıkladı.

Almanya Futbol Federasyonu (DFB) Başkanı Wolfgang  Niersbach, FIFA yerine yeni bir futbol birliğinin kurulması fikrine karşı  olduğunu açıkladı. Alman ARD televizyonuna konuşan Niersbach, FIFA tarafından düzenlenen  ve geçtiğimiz günlerde FIFA'da gerçekleşen rüşvet skandalından dolayı tartışma  konusu olan Dünya Kupası finallerinin boykot edilmesine de karşı olduğunu  belirtti. Niersbach, finallerin boykot edilmesi fikrinin "kullanılmaması gereken  kötü bir silah" olduğunu söyledi.
 

FIFA Başkanı Joseph Sepp Blatter, 65. FIFA Kongresi'nde yapılan  seçimde Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin'in ikinci tur oylaması öncesi adaylıktan  çekilmesiyle yeniden başkan olmuştu. Avrupa Futbol Federasyonları Birliği'ne  (UEFA) bağlı federasyonların büyük bir çoğunluğu Ürdün Prensi el-Hüseyin'e destek  vermişlerdi.
 
Aralarında FIFA Başkan Yardımcıları Jeffrey Webb ve Eugenio  Figueredo'nun da bulunduğu yetkililer, rüşvet ve yolsuzluk iddiasıyla FIFA  başkanlık seçiminden önceki hafta tutuklanmıştı. İsviçre Başsavcılığı da 2018 ve  2022 FIFA Dünya Kupası'na ev sahipliği sürecinde kara para aklandığı iddiasıyla  sorumlu kişiler hakkında soruşturma açmıştı.
 
Açılan soruşturma sonrası Avrupa futbol kamuoyunda Dünya Kupası  finallerinin boykot edilmesi ve FIFA'ya alternatif bir futbol birliğinin  kurulması fikirleri tartışılmaya başlanmıştı.

YORUMLAR