17.01.2014 15:49
Dakar Rallisi'nde 11. etap geride kaldı

35. Dakar Rallisi'nin 11. etabını, otomobil klasmanında Arjantinli Orlando Terranova, motosiklet kategorisinde ise İspanyol Marc Coma kazandı.

Güney Amerika ülkeleri Arjantin, Bolivya ve Şili'nin evsahipliğinde düzenlenen 35. Dakar Rallisi'nin 11. etabı, Şili'nin Antofagasta ile El Salvador kentleri arasındaki 605 kilometrelik parkurda yapıldı. Otomobil sınıfında, parkuru 5 saat 58 dakikada tamamlayan Monster Energy X-Raid takımının Arjantinli sürücüsü Terranova, bu yılki ilk etap zaferini elde etti. Terranova'nın, 10:57 dakika arkasındaki takım arkadaşı ve genel klasman lideri İspanyol Nani Roma ikinci, 12:38 dakika gerisindeki Imperial Toyota takımından Güney Afrikalı Giniel de Villiers üçüncü oldu. Roma, etap sonrası 45:01:54 saatlik toplam süresiyle genel klasmandaki liderliğini sürdürdü ancak günün en çok konuşulan olayı, Monster Energy X-Raid takımın, genel klasmanda podyumun tüm basamaklarında kendi sporcularının yer alması için Roma'nın son 2 yılın şampiyonu olan takım arkadaşı Stephane Peterhansel'e, bu planı riske atmamasını söyleyerek yavaşlamasını emretmesiydi.
11. etap öncesi genel klasman lideri Roma'nın 2:15 dakika gerisindeki kariyerinde 5'i otomobil, 6'sı motosiklette olmak üzere Dakar Rallisi'nde 11 kez zirveye çıkan Fransız pilot, takım emri sonrası temposunu düşürdü ve etabı 4. bitirdi. Genel klasmanda Roma ile arasındaki fark 5:32 dakikaya çıktı. Böylece Peterhansel'in üst üste 3 şampiyonluk kazanma ihtimali Roma'nın teknik bir arıza yaşamaması durumunda sıfıra indi. Genel klasmanın üçüncü basamağında, liderin 56:01 dakika arkasındaki bir başka Monster Energy X-Raid sürücüsü Katarlı Naser el Ettiyah bulunuyor. Motosiklet kategorisinin birincisi, parkuru, 6:36:08'lik dereceyle tamamlayan KTM Red Bull Rally takımından İspanyol Marc Coma oldu. İspanyol pilotu, 2:51 dakika farkla izleyen Yamaha takımından Fransız Cyril Despres ikinciliği, liderin 5:28 dakika arkasında bitiş çizgisini geçen bir başka Yamaha sürücüsü Fransız Olivier Pain ise üçüncü oldu. Genel klasmanda Coma, HRC takımından vatandaşı Joan Barreda Bort'un 37:36 dakika önünde liderliğini sürdürdü. Jordi Viladoms ise üçüncü sıradaki yerini korudu. Dakar Rallisi'nin 12. etabı, El Salvador ile La Serena arasındaki 350 kilometrelik parkurda düzenlenecek.

YORUMLAR