20.01.2014 23:43
Ali Koç'tan sert açıklama

Fenerbahçe'de bir dönem asbaşkanlık yapan Ali Koç, Yargıtay'ın 16. ACM'nin kararlarını onamasının ardından basına sert açıklamalarda bulundu.

Ali Koç'un başkanlığını yaptığı 1907 Fenerbahçeliler Derneği, Yargıtay'ın 16. ACM'nin kararlarını onamasının ardından bir basın açıklaması yaptı. Fenerbahçe Spor Kulübü'nde bir dönem asbaşkanlık yapan Ali Koç'un başkanı olduğu 1907 Fenerbahçeliler Derneği, Yargıtay'ın 16. ACM'nin verdiği kararı onamasının ardından "1907 Fenerbahçe Derneği" imzasıyla bir basın açıklaması yaptı.
İşte yapılan o açıklama;

"3 Temmuz 2011 tarihinde başlayan şike iddiasına yönelik soruşturma ve kovuşturma sürecinde yaşanan hukuk teamüllerine aykırı tutumlar, Yargıtay’ın onama kararı ile birlikte vicdanları zedeleyen bir aşamaya gelmiştir.
Bu süreç içerisinde;
- Birbiriyle alakası olmayan 2 ayrı soruşturma dosyasının hukukizorlamalarla birleştirilmek suretiyle özel yetkili mahkemelerin görev ve yetkialanına sokulması,
- Soruşturmada gizlilik olmasına rağmen, bu gizliliğin sürekli ihlal edilerek basın yoluyla halkla ilişkiler kampanyasına dönüştürülmesi - Masumiyet karinesi hiçe sayılarak toplumsal algı manipülasyonu yapılması - En yüksek toplumsal etkiye sahip böyle bir davaya defalarca talepedilmesine rağmen basın yasağının getirilmemesi
- Hukukun delil sayılması mümkün olmayan telefon dinlemelerinin kararlara dayanak kılınması, Tüm bunların sonucunda kamuoyu vicdanını etkileyip, futbolun ilgilikurumları baskı altına alınmak suretiyle, spor tarihinde ilk defa savunma alınmadan ceza verilmesi Fenerbahçe’mize karşı kurgulandığına inandığımızoyunun parçalarıdır. Dolayısıyla Fenerbahçe camiasına reva görülen bu yaklaşım ve davranışlardan dolayı Fenerbahçe'liler verilen kararlara itibar etmemektedirler. Birçoğu mevcut hükümet yetkilileri tarafından da dile getirilen hukuk ihlalleri, kamu vicdanında telafisi imkansız yaralar açmış ve adalete olan güvenduygusunu zedelemiştir. Ülkemizde farklı nedenlerle tartışmaya açılan özelyetkili mahkemeler ile ilgili durum sıcaklığını korurken verilen bu karar zihinlerde var olan soru işaretlerini daha da güçlendirmiştir. Son günlerde en yetkili kişiler tarafından dile getirilen “özel yetkilimahkemelerin baktığı davaların yeniden görülmesi” ile ilgili yasaldüzenlemeye gidilmesi ihtimalinin gündeme geldiği dönemde verilen bu karar kamuoyu vicdanına sığmamaktadır. Kulübümüzün de taraf olduğu bu davada adil yargılama yapılmamıştır. Bu koşullar altında hiçbir Fenerbahçeli verilen kararlara inanmamaktadır ve adil yargılama süreci oluşmadığı sürece de inanmayacaktır. Fenerbahçecamiamızın tek beklentisi adil yargılama hakkının verilmesidir. Bu talebin dışında hiçbir Fenerbahçeli’nin başka bir beklentisi yoktur. Sayın Başkanımız Aziz Yıldırım’ın her şeyi göze alarak sürdürdüğü mücadelenin de özünde bir adalet arayışından başka bir şey olmadığı da açıktır. Adalet isteyen her Fenerbahçeli haklarını elde edene kadar kulübüne ve Başkanına sahip çıkmaya devam edecektir. Geçmişte de olduğu gibi budönemden Fenerbahçe Camiası büyüyerek ve güçlenerek çıkacaktır. Bugüne kadar karşımıza çıkan her zorluğun kenetlenerek üstesinden gelmeyi başaran camiamız, bugünde aynı dayanışma ruhu içinde bu zorlukları birlikte aşacaktır. Tüm Fenerbahçelileri hukuka saygılı,ifadeözgürlüğü sınırları içerisinde ve camiamıza yakışan davranış ve tutumlarla kulübümüze her zaman olduğundan daha fazla sahip çıkmaya devam etmeye davet ediyoruz.
1907 FENERBAHÇE DERNEĞİ"
YORUMLAR