22.09.2021 17:30
Temaslı karantina süresi ne kadar? Aşı olanlar karantina kapsamında mı?

Temaslı karantina süresi için Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Covid-19 Temaslı Takibi Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi’nde güncelleme yapıldı. Vatandaşlar ‘’Temaslı karantina süresi kaç gün? Koronavirüs aşısı olanlar temaslı sayılacak mı?’’ sorularına odaklandı.

Son güncellemelere göre Covid-19 aşısı olan ve üzerinden 14 gün geçtikten sonra temaslı grubuna dahil olan vatandaşların HES kodları ilk 5 gün için riskli sayılmayacak. Bu 5 günün sonunda PCR testi yaptırmak durumunda olan vatandaşlar, testlerinin pozitif çıkması durumunda o günden itibaren 9 günlük bir izolasyon sürecine dahil edilecek ve toplamda 14 günü tamamlamış olacak. Testin negatif çıkması durumunda ise herhangi bir izolasyon uygulanmayacak. Temaslı olması durumunda ilk 5 günün ardından test yaptırmayan vatandaşlar için ise HES kodları riskli kategorisinde değerlendirilecek. Bu durumda 9 günlük izolasyon sürecine dahil edilerek 14 günlük süreç tabii tutulacak.

İKİ DOZ AŞI OLANLAR KARANTİNAYA GİRECEK Mİ?

Son iki yıldır tüm dünyayı etkisi altına alarak çok sayıda kişinin yaşamını yitirmesine sebep olan Covid-19 salgını, sosyal yaşamda birçok tedbiri de beraberinde getirmiştir. Bu tedbirler kapsamında virüse yakalanmış biriyle temas halinde olan vatandaşların da izolasyon sürecine tabii tutulması, bu salgının yayılması durumunu minimum seviyeye indirmek amacıyla sağlanmakta olan uygulamalardan biridir. Covid-19’a karşı geliştirilmiş olan aşılar ile aşılama sürecinin başlatılması da virüsle mücadelede büyük bir yol kat edildiğinin göstergelerinden biridir.

Aşılama sürecine kadar virüslü kişilerle temas halinde bulunan bireylerin karantinaya alınması, virüsün daha fazla yayılmaması için gerçekleştirilen tedbirlerden biriydi. Aşılama ile birlikte iki doz aşı olanlar karantinaya girecek mi? sorularını da beraberinde getirmiş durumda.. Sağlık Bakanlığı’ının son yapmış olduğu güncellemelerle birlikte iki doz aşı olan bireylerin karantina süreçleri de netleşti. Bu durumda tüm aşılarını yaptırmış olan ve temaslı olan vatandaşlar ilk 5 gün riskli grubunda yer almayacak, bu 5 günün sonunda PCR testi yaptırması gerekecek. Pozitif çıkması durumunda da bu 5. günden itibaren 9 gün boyunca karantinaya alınacak. Testi negatif çıkan bireyler ise herhangi bir izolasyona tabii tutulmayacak.

KORONAVİRÜS VARYANTLARA GÖRE KARANTİNA SÜREÇLERİ

Covid-19 salgının varyantları üzerine de farklı uygulamalar belirleyen Sağlık Bakanlığı, Delta varyantı bulunan hastaların karantina süresini 14 gün olarak netleştirdi. Bu durumda testi pozitif çıkan fakat Delta varyantı bulunmayan hastaların da izolasyon süreci 14 gün olarak belirlenirken, normal Covid-19 hastası olan ve bu hastalarla temaslı olan bireylerin 14 günlük karantina süreci 10. günde testin negatif çıkması durumunda sona erecek.

AVM’LER İÇİN PCR TESTİ ZORUNLU MU?

Sağlık Bakanlığı’ının son yapmış olduğu güncellemelerle birlikte AVM’ler için PCR testinin zorunlu olup olmadığı da merak uyandırmakta. Bugüne kadar PCR testinin zorunlu olmadığı AVM’lerde son yapılan güncellemelerden sonra da durum değişmedi ve HES kodu tek başına yeterli görünmeye devam etmekte… Sağlık Bakanlığı’nın yapmış olduğu açıklamalara göre cafe, restoran, AVM gibi sirkülasyonun yoğun olduğu alanlarda PCR testinin zorunlu olması gibi bir durum henüz gündemde yer almamakta ve virüsle en etkili mücadele de aşılanmayla mümkündür.

YORUMLAR