15.11.2013 08:00
Sigara bağımlılarına manyetik alan tedavisi

İsrail'deki bir üniversite nikotin bağımlılığı için manyetik alan tedavisi uyguladı.

İsrail'deki Ben Gurion Üniversitesi araştırmacıları, sigara bırakmakta yeni bir yol buldu. Beynin nikotin bağımlılığıyla ilgili olduğu düşünülen iki bölgesine manyetik alan tedavisi uygulandı. Tedavi hastaların sigarayı bırakmasında etkili oldu. Kısaca TMS diye anılan teknik halen depresyon tedavisinde kullanılıyor. Araştırmayı yürüten Prof. Dr. Abraham Zangen, deneyi şöyle anlattı: Deneye katılan 115 nikotin bağımlısı üç gruba ayrıldı, 13 gün boyunca birinci gruba yoğun TMS, ikinci gruba düşük yoğunluklu TMS uygulandı. Üçüncü gruba ise bir tedavi yapılmadı.
 Yüksek yoğunlukta TMS uygulananların diğer iki gruba göre sigarayı daha az içmeye başladıkları görüldü. 6 aylık deneyin sonunda sigarayı bırakma oranı en çok bu gruta yaşandı.

En yüksek başarı oranı ise manyetik alan tedavisi sırasında bağımlılara yanmış bir sigara gösterilmesi durumunda elde edildi. Bu grubun üçte biri altı ay sonra sigarayı tamamen bıraktı.
Araştırmamız kronik nikotin bağımlılığının beyinde yol açtığı bazı değişiklikleri ortadan kaldırabileceğimizi gösteriyor. Sigara bağımlılarının çoğunun bu alışkanlıktan kurtulmak istiyor. Bu yöntem, önlenebilir ölümlerin sayısında büyük bir azalma oluşturma potansiyeline sahip. 

YORUMLAR