20.08.2014 10:31
Liberya'da Ebola salgını yüzünden sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Liberya’nın başkenti Monrovia’da Ebola virüsünün yol açtığı hastalıkla mücadele kapsamında gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Liberya’nın başkenti Monrovia’da Ebola virüsünün yol açtığı hastalıkla mücadele kapsamında gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi.Devlet Başkanı Ellen Johnson Sirleaf, başkentte saat 21.00 ile 06.00 arasında sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu. Ülkede daha önce sağlık seferberliği ve olağanüstü hal ilan edilmişti.
West Point bölgesindeki bir sağlık kuruluşunun geçen cumartesi günü silahlı ve maskeli kişilerce yağmalanması ve 37 Ebola şüphelisi hastanın karantinadan kaçmasından sonra güvenlik önlemleri de artırıldı.Kaçan tüm hastaların hastaneye geri dönmesine rağmen bölgedeki yoksul halkla temas ettikleri ihtimali üzerinde duruluyor. Başkentin 50 bin kişinin yaşadığı West Point gecekondu bölgesinde hastalık riskinin yüksek olduğu belirtildi.

Liberya’da bugüne kadar 466 kişi Ebola virüsü nedeniyle hayatını kaybetti.
Fildişi Sahili'nde spor müsabakaları yasaklandıFildişi Sahili, Ebola salgını nedeniyle uluslararası spor müsabakalarını yasakladı.Fildişi Sahili Gençlik ve Spor Bakanı Alain Lobognon, ülkede düzenlenecek uluslararası nitelikteki spor karşılaşmalarının yeni bir emre kadar askıya alındığını duyurdu.Fildişi Sahili milli futbol takımının, Fas'ta 2015'te düzenlenecek Afrika Kupası için eleme maçları kapsamında Sierra Leone milli takımıyla 6 Eylül'de Abidjan'da karşılaşması bekleniyordu. Sierra Leone, Ebola salgınından en fazla etkilenen dört ülkeden biri.
Hükümet, 11 Ağustos'ta Ebola virüsünden etkilenen ülkelerden gelenleri taşıyan havayolu şirketlerinin ülkeye girişini de yasaklamıştı.Fildişi Sahili'nde Ebola virüsüne rastlanmadı. Ancak salgından etkilenen ülkelere komşu Fildişi Sahili güvenlik önlemlerini en üst seviyeye çıkardı.
Nijerya'da hayatını kaybedenlerin sayısı 5'e yükseldiNijerya’da Ebola virüsünün neden olduğu hastalık nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının beşe çıktığı bildirildi.Nijerya Sağlık Bakanı Onyebuchi Chukwu, ölen beşinci kişinin haziran ayında hastalık belirtileriyle hastaneye kaldırıldıktan sonra hayatını kaybeden ilk vaka Liberyalı Patrick Sawyer'ı tedavi eden Nijeryalı bir doktor olduğunu söyledi.Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, hayatını kaybeden doktorun, tedavi gören ve karantinada tutulan üç Ebola hastasından biri olduğu, diğer iki hastanın durumlarının stabil seyrettiği belirtildi.Bugüne kadar Ebola virüsü kapan beş kişinin virüsten kurtularak normal yaşamlarına döndüğü Nijerya'da Patrick Sawyer'la temas eden üç kişi hayatını kaybetmişti. Virüsün yayılmasını önlemek için acil durum ilan edilen ülkede Sawyer'la herhangi bir şekilde temas etmiş 189 kişi Ebola şüphesiyle halen izleniyor.
YORUMLAR