26.09.2021 15:34
Koronavirüste yeni gelişme: 'Kayıp parçayı bulduk' diyerek duyurdular!

Yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele eden bilim insanlarının 'Kayıp parçayı bulduk' ifadesiyle dünyaya duyurduğu habere göre, Kovid-19 bulaş riskini önemli ölçüde azaltan yeni anti-viral burun spreyi keşfedildi.

Çin'in Vuhan kendinde başlayarak tüm dünyayı olumsuz etkisiyle sarsan yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele, küresel çapta hız kesmeden devam ediyor. Birçok ülkede çeşitli aşılarla virüsün önüne geçmeye çalışılırken dünya genelinde yaklaşık 5 milyar dozun üzerinde aşı yapılmış olsa da virüsün bulaşma etkisi hala devam ediyor.

Son olarak İngiltere'den gelen bir açıklama, insanlığı koronavirüsü yenmeye bir adım daha yakalştırdı. Virüs her ne kadar yeni varyantlarla sık sık gündemdeki yerini güçlendirmeye çalışsa da bilim insanlarının 'Kayıp parçayı bulduk' ifadeleriyle duyurduğu gelişme, tüm insanları hastalık karşısında bir adım daha önce çıkaracak.

'ESKİ NORMALLERE DÖNÜŞ HIZINI ARTIRACAK'

İngiliz Daily Mail'in haberine göre, İngiltere'de Kovid-19'a yakalanma ihtimalini önemli ölçüde azaltan yeni anti-viral burun spreyi keşfedildi. Dünyaya umut olan bu keşifle birlikte, söz konusu spreyin koronavirüse karşı 8 saate varan koruma sağladığını belirten yetkililer, pHOXWELL ismini verdikleri bu nazal ilaç ile eski normallere dönüş hızının artabileceğini kaydetti.

Buluşun arkasındaki firma olan Raphael Labs'ın başkanı Profesör Rakesh Uppal, bunun 'önemli bir atılım' olduğunu belirterek "Şimdi bu salgınla savaşmak için daha önce eksik olan etkili bir aracımız var." ifadelerini kullandı.

ÜÇTE İKİ ORANINDA KORUDU

Erken yaz dalgasının zirvesindeki Hindistan'da, aşılanmamış 600'den fazla sağlık çalışanı üzerinde denenen pHOXWELL'i kullanan kişilerin 45 günlük bir süre içinde Kovid-19 ile enfekte olma olasılıkları, sprey verilmeyen meslektaşlarına göre üçte iki oranında daha az gerçekleşti.

'AŞILAMA YİNE DE KESİNLİKLE GEREKLİ'

Spreyin aşılara ve maskelere ek koruma sağladığının altını çizen Profesör Rakesh Uppal, 'Aşılama kesinlikle gerekli olmakla birlikte, yüzde 100 etkili değildir ve Kovid-19'a neden olan virüs tarafından enfekte olmak ve bu virüsü iletmek hala mümkündür' sözleri ile aşı olanların da virüse yakalanıp onu bulaştırabileceğine dikkat çekti.

YORUMLAR