28.09.2021 14:10
Kovid mi, nezle mi, grip mi? İşte koronavirüs ile gribi ayırt etmenin yolları

Koronavirüs salgınının etkileri tüm dünyada devam ederken kış mevsiminin gelişiyle birlikte vatandaşlarda en ufak bir belirtide 'Korona mı oldum?' sorusu akıllara geliyor. Kovid-19 ile grip ve nezle belirtilerinin benzerlik göstermesi sebebiyle karıştırılan bu hastalıkları ayırt etmenin yollarını açıklayan Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, vatandaşları belirtiler konusunda uyardı.

Kış mevsiminin gelişiyle birlikte grip ve nezle yeniden yaygın salgın hastalıklar arasındaki yerini almaya başladı. Yaklaşık 2 yıldır mücadele içinde olduğumuz koronavirüsle benzer özellikler gösteren bu hastalıkları ayırt edemeyen vatandaşlar, grip veya nezle olduklarında da Kovid şüphesi yaşıyor.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunarak 3 hastalığı ayırt edici yöntemleri vatandaşlarla paylaşan Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, "Ayırıcı tanı için muayene ile birlikte Kovid-19 PCR testi ve hızlı grip antijen testi yaptırılmasını öneriyoruz" ifadelerini kullandı. Kovid, grip ve nezle arasındaki farkı anlamak için üç ana başlığa dikkat çeken Leblebicioğlu, bunları semptomlar, test ve aşı ile ayırt etmenin mümkün olduğunu belirtti.

BU SEMPTOMLARA DİKKAT

Kovid-19 ile grip arasındaki belirti ve semptomların benzemesi önümüzdeki aylarda hastaları en çok zorlayacak konulardan biri olarak öne çıkıyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan VM Medical Park Samsun Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Kliniği’nden Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, “Ateş, baş ağrısı, kas ağrısı, öksürük ve yorgunluk her iki hastalıkta ortak ana şikâyetlerdir. Tat ve koku kaybı ise Kovid-19 hastalarında sık gördüğümüz belirtilerdir. İshal de Kovid-19 hastalarının yüzde 20’sinde görülen bir belirtidir. Bu tür şikâyetleri olan hastalar bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır” şeklinde konuştu.

HIZLI GRİP ANTİJEN TESTİ

Grip ve nezle (soğuk algınlığı) aynı hastalık olmamasına rağmen birbiriyle sık karıştırıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, şunları söyledi:

"Grip genelde yılda bir defa geçirilebilirken, nezleye 8-12 virüsün farklı serotiplerinin etken olması nedeniyle insanlar kış boyunca birkaç defa nezle olabilir. Nezlede sıklıkla burun, akıntısı ve burun tıkanıklığı görülür. Ateş görülmez, hafif kırgınlık görülebilir ama günlük yaşamı etkilemez. Gripte ise yaygın kas ağrıları ve ateş görülür. Aşırı yorgunluk nedeniyle hastalar istirahat etme ihtiyacı hisseder. Grip yaptığı bu klinik tablo nedeniyle ülkemizde ‘paçavra hastalığı’ olarak da isimlendirilmektedir."

"Birçok ortak nokta bulunsa da her hastanın hikâyesi birbirinden farklılık gösterir. Bu nedenle tıpta sık kullanılan bir deyiş vardır; hastalık yoktur, hasta vardır. Hastalığın nasıl başladığı, hastanın şikâyetlerinin nasıl devam ettiği, kullandığı ilaçlara nasıl yanıt alındığı aile bireylerinde ve çalışma arkadaşlarında hastalık olup olmaması gibi bir dizi soru ile beraber hekim muayenesi hastalıkların birbirinden ayrılmasında yardımcı olur. Ayırıcı tanıda muayenenin yanı sıra Kovid-19 PCR testi ve hızlı grip antijen testi yaptırılması önerilir."

BULAŞICI HASTALIKLARDA AŞININ ÖNEMİ

Hastalıkların tedavilerinin farklılıklar göstermesinin ayırıcı tanının önemini bir kez daha ortaya koyduğunu belirten Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, “Bu üç hastalıkta da antibiyotikler etkili değildir. Kovid-19 ve gripten aşı ile korunmak mümkündür, nezlenin ise aşısı yoktur. Kovid-19 aşısı olmayanlarda veya eksik dozda aşı yapılanlarda hastalık ağır seyredebilmektedir. Aşılı bireyler ise hastalıktan korunmakta veya enfeksiyon gelişirse de daha hafif geçirilmektedir. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyum, kalabalık ortamlardan uzak durmak, kapalı mekanların taze hava girecek şekilde havalandırılması, Kovid-19 ve grip hastalarının izole edilmesi bu hastalıkların yayılımını azaltacaktır” ifadelerini kullandı.

Kaynak : İHA
YORUMLAR