02.10.2014 18:10
Konuşa konuşa kalp ameliyatı oldu

Karabük'te özel hastane başarılı bir ameliyatla solunum sıkıntısı yaşayan hastayı uyutmadan konuşa konuşa by-Pass ameliyatı gerçekleştirdi.

Göğüs Ağrısıyla Kastamonu Devlet Hastanesi'ne başvuran 62 yaşındaki Ali Kayıkçı, kalpte damar tıkanıklığı tespit edilmesinin ardından özel hastaneye sevk edildi.


Kalp merkezinde tetkikleri yapılan Kayıkçı'ya koroner arter hastalığı tanısı konuldu. Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Erdem Çetin, Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Alper İynem epidural anestezi ile atan kalpte by-pass ameliyatı kararı alarak hastayı uyutmadan tıkalı damarı açık kalp ameliyatını başarılı bir operasyonla gerçekleştirdi.

Ali Kayıçıçı ise, çok başarılı bir ameliyat olduğunu söyleyerek, ' Uyutmadan ameliyatıı ilk deneyeceklerini söylediler ve bende izin verdim. Onlar ameliyat yaparken benle sürekli konuştular. Ameliyat esnasında hiçbir şey hissetmedim. Acı ve sızı hissetmedim. Ameliyatın bittiğini öğrendiğimde çok şaşırdım' dedi.

Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Alper İynem ise 'Son zamanlarda, açık kalp ameliyatı yapılacak hastalarda, sırtta göğüs omurgalarının en üst kısmından omurilik etrafına ilaç verilmesi sureti ile yapılan epidural anestezi ( yüksek torakal epidural anestezi) metodunun kullanımına ilgi giderek artmaktadır.

Yapılan deneysel ve klinik çalışmalar neticesinde epidural anestezinin cerrahiye stres yanıtı azalttığı, ameliyat esnasında kalp kası metabolizmasını koruduğu ve ağrısız bir ameliyat sonrası rahat bir dönem sağlayarak hastanın yoğun bakımdan erken çıkışına olanak tanıması gibi avantajları vardır.

Diğer yandan, epidural spinal anestezi ile yaptığımız diğer pek çok ameliyatta olduğu gibi hastamız uyumadan ve konuşarak ameliyatını tamamladı. Bu durum ameliyat öncesi dönemde, pek çok hastamızda karşılaştığımız uyuduktan sonra uyanamama fobisini de ortadan kaldırdı. Bu bilimsel veriler ışığında hastamıza epidural anestezinin avantajları ve riskleri anlatıldı.

Hastamızın da onay vermesi üzerine ağrısız bir şekilde kendisiyle ameliyat esnasında konuşarak açık kalp cerrahisi ile kalp damarındaki darlık herhangi bir sorun olmadan başarı ile tamir edildi' dedi.

YORUMLAR