13.10.2021 10:08
Kanser tedavisi araştırmasından umut dolu sonuç: Tümör yok edilebildi

İngiliz bilim insanlarının kanserle mücadelesindeki yeni araştırmasından umut veren sonuçlar ortaya çıktı. İmmünoterapi ilaçlarının karışımıyla kanser hastalarındaki tümörün yok edilebildiği anlaşıldı.

Kanser hastalığının tedavisine dair araştırmalar sürerken İngiltere'den umut dolu bir araştırma sonucu geldi. İngiltere'deki Royal Marsden NHS Vakfı ve Kanser Araştırmaları Enstitüsü ortak bir çalışma yürüttü. Çalışmada immünoterapi ilaçlarının karışımının kanserli hücrelerin yok edebildiği ortaya çıktı.

Bilim insanları, iki immünoterapi ilacının karışımıyla bir kokteyl ortaya koydu. Bu kokteyl denemelere katılan yaklaşık bin hastaya verildi. Karışım son safhada baş ve boyun kanseri olan hastalarda başarıya ulaştı. Söz konusu hastaların tümörleri ciddi bir şekilde küçüldü. Bazı hastalarda ise tümör tamamen ortadan kalktı.

Deneye katılan hastaların, kemoterapi gören hastalara kıyasla ortalama 3 ay daha uzun yaşadığı görüldü. Kanserde son evre hastalarda ise ortalama yaşam süresi 17,6 ay olarak tespit edildi. Bu durum, benzer hastalarda en uzun süre olarak kaydedildi.

4 YIL ÖNCE ÖLECEĞİ SÖYLENEN HASTADA TÜMÖR KALMADI

İngiliz The Guardian gazetesine konuşan ve dört yıl önce öleceği öngörülen bir hasta da, deneysel tedaviye katıldıktan sonra tümörünün tamamen temizlendiğini söyledi. Uzmanlar karışımla birçok farklı kanser türüne karşı etkili bir tedavi uygulanabileceğine inanıyor.

Daha önce bu tarz kokteyllerin kullanıldığı başka denemelerde de böbrek, deri ve bağırsak kanserlerinde benzer sonuçlar elde edilmişti. Araştırmacılar henüz çok erken olmasına rağmen sonuçların umut vaadedici olduğunu belirtiyor.

YORUMLAR