29.11.2021 11:22
Japonya'dan umut veren haber: AIDS aşısı maymunlarda başarılı oldu

Japonya'da AIDS'e neden olan HIV virüsüne karşı geliştirilen aşının maymunlarda etki gösterdiği ortaya çıktı. Maymunlarda HIV, etkisiz hale getirilebildi.

Uzun yıllar boyu tedavisi bulunamayan AIDS (Kazanılmış Bağışıklık Yetersizliği Sendromu) üzerinde çalışmalar devam ederken, bu hastalığa neden olan HIV virüsünün aşı çalışmalarında umut veren bir gelişme yaşandı. Japonya'daki Ulusal Biyomedikal Yenilik, Sağlık ve Beslenme Enstitüsü'nden bir grup uzmanın geliştirdikleri aşının HIV virüsünü maymunlarda etkisiz hale getirmeyi başardığını duyurdu.

Çalışma kapsamında 7 makak maymununa HIV virüsü enjekte eden ekip, test edilen 4 maymunun virüsten enfekte olduğunu ancak kısa süre sonra virüsün tespit edilemez hale geldiğini belirledi.

Aşı sayesinde uyarılan bağışıklık sisteminin HIV'in etkisini yitirmesini sağladığını kaydeden uzmanlar, yaklaşık 5 yıl içinde insanlar üzerindeki denemelere başlanacağını açıkladı. Başarılı olması halinde AIDS'in etkin tedavisinde önemli rol oynayacağı belirtilen aşının yeni ilaç ve aşı geliştirme çalışmalarını da teşvik etmesi bekleniyor.

DÜNYA GENELİNDE 37.7 MİLYON KİŞİ TAŞIYICI

Öte yandan vücudun çeşitli dokularına yerleşebilen ve esas etkilerini bağışıklık sistemi üzerinde gösteren HIV, ilerleyen evrelerde AIDS'e yol açarak bağışıklık sisteminin hastalıklara karşı savunmasız kalmasına neden oluyor. Ölümcül olabilen HIV virüsünü Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) verilerine göre, 2020 itibariyle dünya genelinde 37.7 milyon kişi taşıyor.

YORUMLAR