25.03.2014 22:21
İşte çocuklarda diş çürümesi nedeni

Prof. Dr. Ercan Durmuş,Yaşam boyunca ağız ve diş sağlığı açısından olmazsa olmazlardan birinin, mekanik temizlik olduğunu söyledi.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ercan Durmuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaşam boyunca ağız ve diş sağlığı açısından olmazsa olmazlardan birinin, mekanik temizlik olduğunu söyledi.Bu rutin temizliğe, özellikle ilk süt dişleri çıkan 0-3 yaş arası bebeklerden başlanması gerektiğini ifade eden Durmuş, bebeklerin diş etlerine ve yumuşak ağız dokusuna zarar vermemek için, dişlerinin lifli yapıdaki steril bezle temizlenmesi uyarısında bulundu. Ebeveynlerin, çocuklarına diş fırçalamasını küçük yaşlarda öğretmesi gerektiğini vurgulayan Durmuş, şunları kaydetti:


"Diş fırçalamayı da tuvalet alışkanlığı, saçların taranması gibi kişisel diğer bakımlar gibi düşünmek gerekiyor. Çocukların çoğu, diş fırçalamayı televizyon reklamlarındaki gibi sadece ön dişlerini fırçalamak olarak algılıyor. O yüzden 13 yaşına kadar birçok çocuğun dişlerinde ciddi çürükler oluşuyor. Onları 'Hadi kızım dişlerini fırçala, dişlerini fırçalamadan yatma' diyerek, tek başlarına banyoya gönderdiğimizde, çocuk kafasına göre macun koyup, bildiği kadarıyla dişlerini fırçalamaya çalışıyor. Fakat bu fırçalamayı çoğunlukla ön dişlerine ve dişlerinin üst kısmına uyguluyor. İşte çocuklarda diş çürümesinin en büyük sebeplerinden biri bu."

Florür miktarına dikkat edilmeli
Durmuş, diş macunundaki florür oranı ve çocuklarda macunun kullanımına da değinerek, yapılan bazı çalışmalara göre diş çürümelerini engellemek için günlük florür miktarının 0,1 mg/kg'ı aşmaması gerektiğine işaret etti. Diş macunu alırken, özellikle florür miktarına dikkat edilmesi uyarısında bulunan Durmuş, şöyle devam etti: "13 yaş altı ve özellikle 6 yaş altı çocuklarda florürlü diş macunu kullanmamak, kullanılacaksa da çok dikkat etmek gerekiyor. Çünkü çocuklar, ebeveyn gözetiminde dişlerini fırçalamadığı zaman macunu yutabiliyor. Anne babalar çocuğun diş macununu yutmasını engellemelidir. Çünkü florürün fazlası dişlerde estetik bir problem olan 'florozis'e neden oluyor. Son dönem çalışmalarda, özellikle beyin gelişimi konusunda 3 yaş altı çocuklarda florür kullanımına çok dikkat edilmesi gerektiği belirtildi. Macundan yutulan florürün, çocuklarda beyin gelişimini engellediği konusunda bir takım yayınlar Amerika'da çıkmaya başladı."
YORUMLAR