08.11.2013 16:20
İkinci dil konuşmak bunamayı geciktiriyor

Bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre, birden fazla dil konuşanlar, beş yıla kadar daha fazla sürelik bir gecikmeyle bunama evresine giriyor.

Bilim insanlarının yaptığı bir araştırmaya göre, birden fazla dil konuşanlar, tek bir dil konuşanlara göre beş yıla kadar daha fazla sürelik bir gecikmeyle bunama evresine giriyor. BBC Türkçe’nin haberine göre, İskoçya’dakiEdinburgh Üniversitesi ve Hindistan’daki Nizam Tıp Bilimleri Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen araştırmada, “vasküler bunama, alzheimer hastalığı, frontotemporal (beynin ön kısmının temporal, yani alt kısımla birleştiği bölge) bunama” gibi hastalıkların iki veya daha fazla dil konuşanlarda daha geç başladığı belirlendi. Araştırmacılara göre farklı diller kapsamında farklı sesler, sözcükler, kavramlar, dilbilgisi yapıları kullanmak doğal bir beyin eğitimi anlamına geliyor. Uzmanlara göre ikinci dilin, yapay olarak hazırlanan beyin jimnastiği programlarından çok daha etkin olmasın muhtemel.

Edinburgh Üniversitesi’nden Thomas Bak, araştırmayla ortaya çıkan bulguların çift dilliliğin bunama üzerine mevcut tüm ilaçlardan daha fazla etkili olabileceğini gösterdiğini belirtti.

 

YORUMLAR