23.10.2014 20:40
İbni Sina Hastanesi'nde kimyasal madde sızıntısı

Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi önünde bugün öğle saatlerinde bir patlama meydana geldi.

AFAD'dan konuşa ilişkin yapılan açıklamada, patlamanın kimyasal atık malzemelerin yüklenmesi sırasında bir bidonda gerçekleşen sızıntı nedeniyle meydana geldiği ve 1 kişinin yaralandığı belirtildi.


AFAD'dan yapılan açıklama şöyle:

"Tıbbi uygulamalarda kullanılan kimyasal atık malzemelerin Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi önünde yüklenmesi sırasında 23 Ekim günü 13.00 sıralarında bir patlama meydana gelmişti. Patlamadan hemen sonra olay bölgesine sevk edilen AFAD Ankara Arama Kurtarma Birliği'nden AFAD KBRN ekipleri, kimyasal ölçer cihazlarla ölçüm yaptı ve maddenin formaldehit ve türevleri olduğunu, sızan maddenin toksik endüstriyel madde grubunda yer aldığını tespit etti.

5lt'lik atık bidonundan kimyasal madde sızıntısı gerçekleştiği tespit edilen patlama sonucunda bidonu taşıyan 1 kişi yaralandı. Ankara AFAD Arama Kurtarma Birliği'nden tam donanımlı, profesyonel AFAD KBRN Ekibi uygun ekipmanlar ile olaya müdahale etti. Alanın ve kimyasal maddeye maruz kalan canlıların dekontaminasyon işlemini yapan AFAD KBRN Ekibi, atık maddenin formaldehit veya türevleri olduğunu tespit etti. Ekip, özel olarak üretilmiş cihazlarla yaptığı kimyasal ölçümlerde sızan maddenin toksik endüstriyel madde olduğunu da belirledi.

AFAD KBRN Ekibi, kimyasalın özelliklerine uygun olarak 50 metre mesafeden güvenlik şeridi çekerek tedbir aldı. Alevlenebilen, yanabilen formaldehit, kanalizasyona girmesi halinde de yangın veya patlama tehlikesi oluşturabilen bir kimyasal olduğundan gerekli tüm tedbirler alınmıştır. Formaldehit, solunması ya da deri yoluyla maruz kalınması durumunda toksik etkilere neden olabilmekte, gözlerde yanma, baş dönmesi ve solunum yollarında tahrişe sebep olabilmektedir. Ankara AFAD Arama Kurtarma Birliği'nden tam donanımlı, profesyonel AFAD KBRN Ekibi tarafından sızan atık maddenin bertaraf edilmesi için kuru toprak ve kum ile birlikte imha edilmek üzere alandan uzaklaştırılması çalışması yapılmaktadır."
YORUMLAR