20.09.2018 11:47
Hastalıkları doktordan sonra internette arıyoruz!

Hastalıklarla ilgili online bilgi kaynaklarına başvurulması ile ilgili 28 ülkede gerçekleştirilen araştırma yapıldı.

Bireylerin sağlıklarıyla ilgili algılarını ve pratiklerini ortaya koymak üzere Ipsos’un Türkiye dahil 28 ülkede gerçekleştirdiği geniş kapsamlı araştırma; hastalıklarla ilgili bireylerin hangi bilgi kaynaklarına başvurduklarını da belirledi. Buna göre hastalık söz konusu olduğunda hekim veya diğer sağlık personeline danışmak her ne kadar ilk tercihimiz olsa da(%58), Google gibi online arama motorlarını kullanmaktan da vazgeçemiyoruz gözüküyor. (%43).

Araştırmaya Türkiye’den katılan bireylerin de sağlıklarıyla ilgili bilgi kaynaklarında ilk sırada hekim/diğer sağlık personeli ve sonrasında da online arama motorları geliyor. Yalnız bizim bu kaynakları tercih etme oranımız dünya ortalamasının biraz üzerinde.
Diğer bilgi kaynaklarını da incelediğimizde; araştırmaya Türkiye’den katılan bireylerin hastalıklarla ilgili tüm bilgi kaynaklarını daha sık kullandığı söylenebilir. Hastalıklarla ilgili online bilgi kaynaklarına bir tık daha meraklıyız.

Araştırmaya Türkiye’den katılan bireyler hastalıklarla ilgili online kaynaklara diğer ülkelere nazaran daha meraklı olduğu söylenebilir. Örneğin, %37’lik bir oran tıbbi bilgiler veren web sitesi ve uygulamaları da bilgi kaynağı olarak belirtiyor, bu kaynak global ortalamada %22 seviyesinde… Ayrıca sosyal medyayı da sağlık konusunda bilgi kaynağı görmede Türkiye sonuçları (%25), global ortalamaya göre (%22) daha yüksek

Doktorgoogle-2Araştırma kapsamında bireylere sağlık hizmetleriyle ilgili bilginin erişimlerinde olup olmadığı da soruldu. Bu kapsamda bilginin bulunabilirliği konusunda en yüksek görüş bildiren ülkeler İngiltere (%69), Avustralya (%67) ve Türkiye (%66) oldu.

Bireylerin kendi sağlığıyla nasıl ilgileneceğine dair bilginin bulunurluğu konusunda da en yüksek olumlu yanıt İngiltere’den gelirken; araştırmaya Türkiye’den katılan bireylerin de %64’ü bu konuda olumlu yanıt verdi. Genel olarak sağlık konusundaki bilgiye erişime dair olumlu bir çizgi görüldü.

YORUMLAR