17.12.2013 15:03
Göz sulanmasına dikkat

Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Düriye İlbağa, insanların bazen hiç umursamadığı göz sulanmalarının, göz tansiyonu habercisi olabileceğini belirtti.

Hospitalpark Group Büyük Anadolu Çiftlik Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Düriye İlbağa, bazı insanların sık sık yaşadığı göz sulanmalarının göz tansiyonu habercisi olabileceğini söyledi. Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Düriye İlbağa konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Göz sulanmalarının sebebi genel olarak gözyaşı boşaltım kanallarındaki tıkanıklık, göze kaçan cisimler, göz kapağındaki bozukluklar ya da özellikle çocuklarda glokom yani göz tansiyonu yüksekliğine bağlı olabiliyor.
Yapılan muayenenin ardından göz kanallarında oluşan tıkanıklığı tedaviyle büyük oranda giderilebiliyor. İleri yaşlarda ve yetişkinlerde genellikle tıkanıklık görüldüğü için ameliyat tercih edilmektedir. Fakat göz tansiyonunun tedavi edilmemesi durumunda körlük gibi sonuçlara kadar yol açabileceğini belirtmek isterim." Göz sulanma tedavisinde öncelikle gözde sulanmaya neyin neden olduğu tespit edilmesi gerektiğini söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Düriye İlbağa, "Bunun için çeşitli testler yapılıp, yabancı cisim vs., gözyaşı kanallarında tıkanıklık olup olmadığı kontrol edilmelidir. Özellikle çocuklarda glokom yani göz tansiyonu yüksekliği ve gözyaşı kanallarının tıkanıklığından kaynaklanan göz sulanması sık görülür. Bebeklerde gözyaşı kanallarının tıkanıklığı genelde 1 yaşına kadar kendiliğinden açılır. Eğer açılmazsa kanal tedavisi uygulanabilir. Daha ileri yaşlarda ve yetişkinlerde genellikle ameliyat tercih edilmektedir. Göz sulanmasının nedenleri çeşitli olduğundan kesin teşhis ve tedavi için mutlaka bir uzman doktora başvurmak gerekir” diye konuştu.

YORUMLAR