13.10.2014 11:05
Ender Saraç, 'Ekmeksiz diyetlere itibar edilmesin'

Kamuoyunun çok yakından tanıdığı Doktor Ender Saraç'tan yeme kültürü ve diyetlerle ilgili çok önemli açıklamalar geldi. TGRT Haber'de "Ercan Gürses'le Haftasonu" programına konuk olan Saraç, ekmeksiz diyetlere itibar edilmemesini istedi.

Son günlerde diyetisyenler ve bazı profesörler arasında tartışmaya neden olan "Diyetlerde ekmek" konusuna Doktor Ender Saraç'tan da ilginç bir tepki geldi.

Saraç, "Ekmeği sakın hayatınızdan çıkarmayın. Bunu önerenlere kulak asmayın. Ekmeksiz bir diyet olmaz. Ben günde üç dilim bol tahıllı ekmek yiyorum" dedi..

"Ekmeği hayatınızdan çıkarın" diyenlere inanılmamasını isteyen Doktor Saraç, beyaz ekmeğin değil ama çok tahıllı ekmeğin günde üç dört dilim tüketilmesini istedi. Ekmekte B-12 başta bazı önemli besinlerin bulunduğunu da söyleyen Saraç, popüler diyetlere de rağbet edilmemesi çağrısı yaptı.

Ender Saraç vücut tipine göre diyet belirlenmesi gerektiğini de vurguladı isim vermeden Karatay diyetini eleştirdi.

"DUKAN VE ATKİNS'İN TAKLİDİ DİYETLER"

Ender Saraç kamuoyunun rağbet ettiği bazı diyetlerin yerli malı değil, Atkins ve Dukan diyetlerinin taklidi olduğunu öne sürdü. Protein diyetlerini eleştiren Saraç, bu diyetlerle verilen kiloların kısa zamanda geri alınma riski bulunduğunu dile getirdi.

"GİZLİ DEPRESYON ŞİŞMANLATIR"

Doktor Ender Saraç alınan kiloların gizli depresyondan da kaynaklanabileceğini söyledi. "Insanlar depresyonda olduklarının farkında değiller. Mutsuzluklarını yüksek kalorili ve sağlıksız yiyeceklerle gidermeye çalışıyorlar" diyen Saraç doğal antidepresanlar olarak da muz, patates, balık, ceviz, kakao, kahve ve bitter çikolata önerdi. Ender Saraç insanın hayatından yalan, gıybet, iftira, başkalarının hakkına tecavüz gibi kötülükleri çıkarması durumunda daha huzurlu olacağını da kaydetti.

"DEPRESYONA KARŞI MANEVİYATINIZI GÜÇLENDİRİN"

Saraç depresyonla mücadele konusunda da mesajlar verdi: "Kabullenme ve tevekkül çok önemli. Bir deney yapın. Bir kum saati alın onu ters çevirin. Ilk kum tanesinin düştüğü an göbek kordonunuz kesiliyor. Bu sizin hayatınızın her günü bir kum tanesini temsil ediyor. Giden tüm tanesi bir daha yukarı çıkmayacak. Dolayısıyla günlerinizi zehir etmeyin. Maneviyatınızı güçlendirin"

"OBEZİTEDE AVRUPA BİRİNCİLİĞİNE GİDİYORUZ"

"Obezitede İngiltere ve Portekiz'den sonra Avrupa üçüncüsüyüz. Hızla birinciliğe doğru ilerliyoruz. Hareket etmeliyiz. Hareket etmeyen sağlıklı olmayı unutsun. Sırf aç kalmakla olmaz. Ağır spor değil ama düzenli egzersiz yapılmalı. Sabah erken kalkılmalı. Kalkar kalkmaz kahve veya yeşil çay içilmeli. Kahvaltı öncesi mutlaka acı yenilmeli. Metabolizma hızlandırılmalı"

"ZENCEFİL, ZERDEÇAL, KIRMIZI BİBER"

"Acıyı hayatınızdan çıkarmayın. Özellikle kışın. Kırmızı pul biber, kara biber, yeşil biber sürekli tüketilsin. Zencefil ve zerdeçal da metabolizmayı hızlandırır. Bunlar zayıflamanıza yardımcı olur. Sarımsak da mutlaka tüketilmeli"

"TATLIYI YEMEKTEN ÖNCE YEMELİ"

"Yemeğin hemen sonrasında yenen tatlı zararlıdır. Kan şekeriniz anında yükselir ve sizi kısır döngüye sokar. Zor bir gece geçirirsiniz. Tatlıyı ya yemekten önce yeyin, ya da yemekten bir buçuk saat sonra tüketin"

"ANNE SÜTÜ İÇİN BOZA"

"Sütü az olan anneler ruhsal durumlarına ve zinde olmalarına dikkat etmeli. Çok fazla misafir ve uykusuz kalma sütü azaltır. Ancak sütü artırmak için boza çok önemli. Bunu tüketmeleri gerekir. Sütü artırmak için süt icmek doğru bir düşünce değil. Bunun bir faydası olmaz" 

YORUMLAR