17.09.2014 19:54
Ebola paniği Türkiye’ye sıçradı

Çanakkale'de cezaevinde tutuklu olan yabancı uyruklu bir mahkumda ebola virüsü olduğu iddiası paniğe sebep oldu. Afganistan uyruklu mahkum, hastanede karantina altına alındı.

Çanakkale Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan bir mahkumun ebola virüsü taşıdığı iddiası korkuttu. İddiaya göre, Afganistan uyruklu Jamas Heydari (24), henüz belirlenemeyen bir sebeple rahatsızlandı. Mahkumun yabancı uyruklu olması üzerine eboladan endişe eden aile hekimliği, Devlet Hastanesi'nden yardım istedi. Gelen özel donanımlı personel, Heydari'yi alarak hastaneye getirdi. İntaniye servisinde karantina altına alınan mahkuma testler uygulandı.


Bu sırada hastane acil servisinde de tedbir alındı. Acil servis personeline ve gelen hastalara maske dağıtıldı. Mahkumu hastaneye getiren askerler de maskeyle nöbet tuttu. Doktorların Afganistan uyruklu Heydari'yi Afrikalı sanarak ebola virüsünden şüphelendiği öğrenildi. Heydari'nin yapılan muayenesinde üst solunum yolu enfeksiyonundan rahatsızlandığı tespit edildi. Bunun üzerine hastanede herkes rahat bir nefes aldı. Heydari'nin tedavisi sürüyor.

YORUMLAR