13.10.2021 09:06
Dünyada 100 milyon kişi sigarayı bırakmak için çabalıyor

Dünya genelinde sigarayı bırakmak isteyen yaklaşık 100 milyon kişi, potansiyel olarak riski azaltılmış tütün ve nikotin ürünlerine geçti. Londra'da düzenlenen Global Tobacco Nicotine Forum/ Küresel Tütün ve Nikotin Forumu’nda (GTNF) yeni nesil tütün ve nikotin ürünleri üzerine yapılan araştırmalar damga vurdu.

Dünyada geleneksel tütün tüketimi yerini yeni nesil ürünlere bırakıyor. Dünya genelinde yaklaşık 100 milyon yetişkin sigara kullanıcısı, potansiyel olarak riski azaltılmış tütün ve nikotin ürünlerine geçti. Yetişkin tüketicilerin değişen beklentilerini karşılayan yeni nesil ürünler için üreticiler, inovasyona önemli yatırımlar yapıyor. Londra'da geçen hafta düzenlenen, birbirinden farklı ülkelerden alanında uzman bilim insanları, halk sağlığı uzmanları, hükümet temsilcileri, yatırımcılar ve tütün/nikotin endüstrisi üyeleri gibi dünya üzerindeki kilit paydaşların bir araya geldiği GTNF’de (Global Tobacco Nicotine Forum/ Küresel Tütün ve Nikotin Forumu) hem tütün endüstrisinin yeni uygulamaları hem de sigarayla ilgili toplum sağlığı sonuçları mercek altına alındı.

YENİ KATEGORİ ÜRÜNLERLE AMERİKA’DA 1,8 MİLYON KİŞİNİN ERKEN ÖLÜMÜ ÖNLENEBİLİR

GTNF Zirvesi’nde konuşan Georgetown Üniversitesi Onkoloji Profesörü David Levy, Amerika’da yeni kategori ürünlerle ilgili mağazaların açılmasının ve online alışveriş seçenekleri sunulmasının piyasayı temelden değiştirdiğini ve çok daha rekabetçi hale getirdiğini söyledi. ABD'de gençlerin sigara içme oranında (18-24 yaş) %60 oranında büyük bir düşüş gösterdiğini de görüşlerine ekleyen Levy, ‘’ABD'de yetişkin tüketiciler eğer yeni kategori ürünlere geçerlerse, 1.8 milyon kişinin erken ölümün önleneceğini ve 2013 ile 2060 arasında 38.9 milyon yaşam yılı kazanılacağını" belirtti. Profesör Levy, nikotin ürünlerinin kontrol edilmesi ve yasaklanması yerine sağlık üzerindeki etkisinin azaltılmasının önemine değindi.

YOKSUL TOPLUMLARIN SAĞLIĞI RİSK ALTINDA OLMAYA DEVAM EDECEK

Brown Üniversitesi Davranış ve Sosyal Bilimler Fakültesi Alkol ve Bağımlılık Araştırmaları Bölümü’nden Prof. Jasjit Ahluwalia, tüketicilerin sigara alışkanlığından vazgeçemediği bir dünyada daha az riskli ürünlerin bulunmasının sevindirici olduğunu ama bu ürünlerin çeşitli politik kararlar nedeniyle bazı ülkelerde kısıtlanmasının üzücü olduğunu dile getirdi. Jasjit S Ahluwalia, e-sigaraları yanıcı ürünler gibi vergilendirmenin fiyat bandına göre ürün seçimi yapan daha yoksul toplumlarda yeni kategori ürünlere geçişten caydıracağını ve bu nedenle daha az riskli bu ürünlere teşvik etmenin zor olacağını söyledi.

Vaping teknoloji şirketi SMOORE'un Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Atomizasyon teknolojisi markası FEELM Başkanı Frank Han ise, Hükümetlerin ve STK'ların, daha sağlıklı endüstri gelişimini ve daha dengeli düzenlemeleri teşvik etmek için bu tarz
bilimsel yeniliklerde liderlik etmeleri gerektiğini belirtti. Frank Han ‘’Toplum sağlığını iyileştirme stratejisi kapsamında dünyanın önde gelen medya kuruluşlarının da üzerine önemli roller düştüğünü’’ sözlerine ekledi.

TÜM BİLİMSEL VERİLERE RAĞMEN, BAZI ÜLKELERDE YENİ NESİL ÜRÜN KISITLAMALARI DEVAM EDİYOR

BAT Global Pazarlama Direktörü Kingsley Wheaton ise GTNF’de, yetişkin tüketicilerin potansiyel olarak daha az riskli ürünleri güvenle kullanabilmeleri için bilimsel verilere dayanan yeni kanuni düzenlemelerin önemine değindi. Wheaton konuşmasında; ‘’ Yeni kategoriler potföyünde bulunan ürünlerin, geleneksel tütün ürünlerine kıyasla daha az zararlı olduğu bilimsel verilerle desteklenebilmesine rağmen dünya genelinde bazı ülkelerde bu ürünlere erişim yasaklanmakta ve çeşitli kısıtlamalar devam ediyor. Yeni kategori ürünler üzerinde yapılan tüm bilimsel araştırmalar, tütünün insan sağlığı üzerindeki etkisini azaltmaya yönelik... Bilim, tüketicilerin seçimleri ve pragmatik çözümlere duyulan ihtiyaç ile ilgilidir. Bir araya gelmezsek, bu soruna çözüm bulmak mümkün olmayacak’’ dedi.

GTNF Zirvesi’nde konuşan BAT Bilimsel Araştırmalar Direktörü David O'Reilly ‘’ Tütün zararının azaltılmasını hızlandırmak için BAT'de bilim ve yenilik ortak ilham kaynağımız. Endüstri olarak daha sağlam bilimsel verilere ve kanıta dayalı politikalara ihtiyacımız var. Tütünün neden olabileceği zararın farkındayız. BAT olarak, Daha İyi Bir Gelecek inşa etme hedefimizle tütünün sağlık üzerindeki etkisini azaltmak ve geleceğin şirketlerinden biri olmak adına büyük bir değişim süreci içerisindeyiz. İnovasyona ve değişen tüketici beklentilerine odaklanarak insanların yaşamlarında olumlu bir fark oluşturabilecek şekilde ilerlemeye devam edeceğiz. ’’ dedi.

Internal and Emergency Medicine dergisi de geçtiğimiz günlerde British American Tobacco (BAT)’nin yeni kategori ürünlerle ilgili araştırma sonuçlarını yayınladı. Araştırmada, geleneksel sigara yerine BAT'nin Tütün Isıtma ürününe geçiş yapmanın, sigara içmeye devam eden kişilere kıyasla, belirli toksik maddelere maruz kalma ve sigarayla ilgili çeşitli hastalıkların potansiyel zararını önemli ölçüde azaltabileceğini ortaya koyuldu. Araştırma sonuçlarına göre kullanıcılarda görülen sonuçlar şu şekilde:

• Akciğer kanseri riski biyobelirtecinde dikkate değer düşüş gözlendi.
• Beyaz kan hücresi sayısında, kardiyovasküler hastalık riskinin (CVD) göstergesi olan inflamatuar ve diğer sigara ile bağlantılı hastalık belirteçlerinde dikkate değer düşüş gözlendi.
• Düşük KVH riski ile ilişkili HDL kolesterolde iyileşme,
• Akciğer sağlığının iki temel göstergesinde iyileştirmeler,
• CVD ve hipertansiyon gibi sigarayla ilgili çeşitli hastalıklarda rol oynayan bir süreç olan oksidatif stress göstergelerinde iyileşme görüldü.

Son yıllarda BAT, yeni kategori ürün portföyünü geliştirmek ve portföyü bilimsel kanıtlarla desteklemek için milyarlarca dolar yatırım yaptı. BAT, 2030 yılına kadar yeni kategori ürünleriyle 50 milyon yetişkin tütün ürünü kullanıcısının yeni kategorilerden oluşan portföyüne geçişini hedefliyor.

YORUMLAR