15.06.2021 15:50
Covid 19'un laboratuvarda üretildiği iddiasına Vuhan'dan tepki

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsün laboratuvardan üretildiği iddiasına Vuhan Viroloji Enstitüsü Direktörü Şı Cıngli, tepki gösterdi. Cıngli, bir kanıt olmadığını belirtti.

Kovid 19 virüsünün kaynağı olarak Çin'de bir laboratuvarda üretildiği iddiasına dair Vuhan Viroloji Enstitüsü Direktörü Şı Cıngli, açıklama yaptı. Cıngli, bu sağlık felaketinden laboratuvarın sorumlu olmadığını savundu. Açıklamasında, "Kanıtı olmayan bir şeye ben nasıl kanıt göstereyim" diyerek tepkisini dile getirdi. New York Times muhabirine konuşan Direktör Cıngli, dünyanın bu sonuca nasıl geldiğine anlam veremediğini de sözlerine ekledi. Hatta bu konu üzerine sürekli bilim insanlarına çamur atıldığını da söyledi.

Laboratuvarda 2017'de yapılan deneyle ilgili iddialara atıfta bulunan Cıngli, bir virüsü daha tehlikeli hale getirmek istemedikleri için deneylerinin "fonksiyon kazanımı (GOF) deneylerinden" farklı olduğunu belirtti. Cıngli, deneylerinde virüsün türler arasında nasıl sıçrayabileceğini anlamaya çalıştıklarını savunarak, laboratuvarda hiçbir zaman virüslerin öldürücülüğünü güçlendiren GOF deneyleri yapılmadığını veya yapılmasında iş birliğinde bulunmadıklarını söyledi.

YENİ HİBRİT YARASA KORONAVİRÜSLERİ İDDİASI

Cıngli ve enstitüye bağlı laboratuvardaki ekibi, 2017'de yaptıkları bir deneyle ilgili rapor yayımlamıştı. Raporda, virüslerin insan hücrelerine bulaşabilme ve çoğalma yeteneğinin incelenmesi amacıyla var olan virüs parçalarını eşleyerek ve karıştırarak yeni hibrit yarasa koronavirüsleri meydana getirdikleri belirtilmişti. Rapora göre, söz konusu virüs parçalarının en az biri insanlara da bulaşabiliyor.

2002-2003 yıllarındaki Akut Solunum Yolu Sendromu (SARS) salgının ardından, yarasa koronavirüslerinin genetik bilgilerinin olduğu bir arşiv üretmek amacıyla kurulan Vuhan Viroloji Laboratuvarı, Kovid-19'un buradaki laboratuvarda yapay olarak üretildiği ve yanlışlıkla dışarı çıktığı iddialarına konu olmuştu.

ÇİNLİ YETKİLİLER REDDETMİŞTİ

Çinli yetkililer söz konusu iddiaları reddetmiş, Kovid-19'un başka bir ülkede ortaya çıktığı ve ithal dondurulmuş deniz ürünleriyle ülkeye geldiğine dair kanıtlanmayan karşı iddialar ortaya atmıştı.

İLK KEZ VUHAN DENİZ ÜRÜNLERİ PAZARINDA ÇIKMIŞTI

Dünya, Kovid-19 salgınından ilk kez, Çin'in 31 Aralık 2019'da Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde "kaynağı bilinmeyen gizemli solunum yolu hastalığının" ortaya çıktığını Dünya Sağlık Örgütü'ne bildirmesiyle haberdar olmuştu. Hastalık, ilk kez Vuhan'da deniz ürünleri gıda pazarını ziyaret eden kişilerde görülmüş, sebebi anlaşılamayan "solunum rahatsızlığı" şikayetiyle 17 Kasım'da ilk hasta hastaneye başvurmuştu.

Akciğer iltihaplanmasına yol açan hastalığa yarasalarda bulunan bir beta koronavirüsün mutasyona uğramış hali olduğu tahmin edilen, daha önce bilinmeyen türdeki bir koronavirüsün sebep olduğu anlaşılmıştı. Kovid-19 verilerinin derlendiği "Worldometers" internet sitesine göre, dünyada 177 milyon 83 bin 715 kişiye bulaşan Kovid-19 nedeniyle 3 milyon 828 bin 936 kişi hayatını kaybetti.

Amatör araştırmacıların koronavirüse dair ilginç teorileri Koronavirüse dair ilginç teoriler Koronavirüsün Çin kaynaklı olduğu bilinse de sebebine dair hala net bir kanıt ortaya çıkmadı. Durum böyle olunca sosyal medyada amatör araştırmacılar türedi. Kendilerine DRASTIC diyen bir grup araştırmacının teorileri duyanları şaşırttı.

Wall Street Journal'dan 'Vuhan Laboratuvarı' iddiası Wall Street Journal'dan 'Vuhan Laboratuvarı' iddiası Wall Street Journal gazetesinde yayınlanan habere göre, ABD istihbaratı tarafından hazırlanan raporda, yeni tip koronavirüsün yayılmasından hemen önce, Vuhan Laboratuvarı'nda çalışan 3 araştırmacının virüs belirtileriyle hastaneye başvurduğu öne sürüldü.

Kaynak : AA
YORUMLAR