10.02.2014 13:29
Bir bardak havuç suyu, Alzheimer'dan koruyor

Dr. Ömer Coşkun akşam yatmadan önce içilecek bir bardak havuç suyu ile Alzheimer hastalığından korunulabileceğini söyledi

Alzeheimer'a havuç suyu formülü. Dr. Ömer Coşkun, akşam yatmadan önce içilecek bir bardak havuç suyu ile Alzheimer hastalığından korunulabileceğini söyledi. Son senelerin modern hastalıklarından sayabilecek Alzheimer'ın Alman tabip Alzheimer tarafından ilk kez bir kadın hastası sayesinde ortaya çıktığını anımsadan Dr. Coşkun, bu hastalığın son zamanlarda fiyati en yüksek hastalıkları arasında kalp ve kanserden sonra üçüncü sırada bulunduğunu belirtti. Alzheimer hastalığının 65 yaş üzerindeki bireylerde yüzde 5 ila yüzde 10 oranında görüldüğüne dikkat çeken Coşkun, bu oranın 65 yaşından sonra gelen her 5 senede ikiye katlanarak arttığını söyledi.
Dr. Coşkun, en önemli belirtisinin günlük yaşamda işlevlerini etkileyecek seviyede bellek kaybı olduğunu vurgulayarak, "Alzheimer hastaları, günlük yaşam işlevlerini yerine getirmekte zorluk çekerler. Bu hastalar bir müddet sonra kolay kelimeleri dahi akıllarına getirmekte zorluk yaşamaya başlarken, kişilik değişiklikleri gösterme ve alışılagelmiş işlerinden ve sorumluluklarından kaçma gibi eğilimlerde görülür. Genel olarak düşünme becerisinde güçlük, vakit ve mekanları karıştırma, karar vermekte güçlük çekme gibi durumlar Alzheimer'in en belirgin hastalık belirtilerinin başında gelmektedir" diye konuştu. Dr. Ömer Coşkun, taze sıkılmış bir bardak havuç suyunun içine bir tatlı kaşığı zeytinyağı ilave edilerek akşam yatmadan önce içilmesi gerektiğini belirtti. Dr. Ömer Coşkun, "Bu formülün unutkanlığın çözümü için birebir. İkinci tavsiyem ise ceviz. Cevizin beyin sağlığı açısından takdire şayan bir yeri var. Haftada en az 2-3 kez kabuklu ceviz yemek hafızayı kuvvetlendirecektir" dedi.

YORUMLAR