04.08.2017 10:21
Beyin ölümü gerçekleşen hastanın böbrekleri iki kişiye umut oldu

Hangi böbreğin önce kime takılacağını belirlemek için kura çektiler

Canlı vericileri olmadığı için çaresizlik yaşayan iki böbrek hastasının yüzü bir bağışla güldü. Beyin ölümü gerçekleşen bir kişinin ailesi tarafından bağışlanan böbrekleri, sıra bekleyen iki böbrek hastasına nakledildi. Ameliyatı gerçekleştiren doktorlardan Opr. Dr. Uğur Saracoğlu, “Hak geçmesin diye nakil sırasını ve hangi böbreğin kime takılacağını kura ile belirledik. İki hastamız da iyi, taburcu ettik” dedi.
İzmir’in Dikili ilçesinde oturan iki çocuk babası Yıldıray Dombaycı’nın böbreklerini 4,5 yıl önce yüksek tansiyon vurdu. Böbrek yetmezliği yaşayan Dombaycı’nın böbrekleri bir yılın sonunda tamamen iflas etti. Periton diyalize başlayan, çiftçilik yaparken malulen emekli olmak zorunda kalan Dombaycı, canlı vericisi olmadığı için iki yıl önce adını özel bir hastanenin kadavra listesine yazdırdı. Aydın’ın Kuşadası ilçesinde yaşayan bir çocuk babası İbrahim Mızrak da tanı koyulduğu halde tedavisini sürdürmediği yüksek tansiyon nedeniyle böbreklerinden oldu. Nisan 2014’te diyalizle tanıştı. Dombaycı gibi malulen emekli olmak zorunda kalan Mızrak, canlı vericisinin olmaması yüzünden çaresizlik yaşarken, bir umut aynı hastaneye başvurup bağış bekleyenler arasına girdi. Genç yaşta malulen emekli olan iki baba diyalize mahkum yaşarken, geçtiğimiz günlerde kendilerine yeni bir hayatın kapılarını açacak müjde geldi. Yolları aynı özel hastanede kesişen Yıldıray Dombaycı ve İbrahim Mızrak’a beyin ölümü gerçekleşen, adı açıklanmayan bir kişinin ailesi tarafından bağışlanan böbrekler uydu. Dombaycı ve Mızrak, İzmir Kent Hastanesinden Opr. Dr. Işık Özgü, Opr. Dr. Uğur Saraçoğlu ve Doç. Dr. Ebru Sevinç Ok’tan oluşan ekip tarafından nakil operasyonuna alındı. Nakil öncesinde sağ ve sol böbreğin kime takılacağı, önce hangi hastanın operasyona alınacağını belirlemek için kura çekmek zorunda kaldıklarını belirten Opr. Dr. Saraçoğlu, “İki hastamız da nakil için uygundu ve şartları eşitti. Nakil önceliğini kime vereceğimizi belirlemek için kura çektik. İlk İbrahim Mızrak’ı ameliyata aldık. Yine kura ile bu hastamıza sol böbrek çıktı. İki nakli arka arkaya gerçekleştirdik. İki hastamızda iyi, taburcu ettik” diye konuştu.

Şans yüzlerine güldü
Öte yandan Yıldıray Dombaycı, “Bağış çıkması bana sürpriz oldu. Çünkü Dikili’de benim gibi iki arkadaşıma iki ay gibi kısa sürede bağış çıkmıştı. Şansım yok diye düşünüyordum. Kurada ikinci sırada çıktım, sorun etmedim. Çünkü emin ellerdeydim” diye konuştu. 
Mızrak da şunları söyledi: 
“İnsan çok hastalanmayınca umursamıyor. Hastaneye gittiğimde meğer tansiyonum 28'miş. Diyalizin ne olduğunu bile bilmezken 'böbreklerin iflas etmiş' dediler. Şans yüzüme güldü. Bu bağışı yapan aileye minnettarım, sabır diliyorum. Doktorlarıma da çok teşekkür ediyorum."

YORUMLAR