20.06.2021 15:10
Bakan Koca'dan Sinovac yetkililerine yatırım çağrısı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çinli Sinovac firması yetkilileriyle video konferans yöntemiyle bir görüşme gerçekleştirdi.

Koronavirüsle mücadele kapsamında dünya genelinde en çok aşı yapan 9'uncu ülke olan Türkiye, aşılama çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.

Aşı yaşını 30'a kadar indirmeyi başaran Türkiye, bir yandan da aşı tedarikine ara vermeden devam ediyor. Son olarak önceki gece Çin'den 5 milyon doz Sinovac aşısı getiren yetkililer, aşıları ülkenin dört bir yanına dağıttı. Vatandaşlar 19 Haziran Pazar gününden itibaren Çin aşısı için randevu alabildi.

SINOVAC'A TÜRKİYE'DE YATIRIM YAPMA ÇAĞRISI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eylül-ekim ayı gibi sonuçlanacağını duyurduğu yerli aşı çalışmaları sürerken, bir yandan da yurt dışındaki firmalarla iş birliği yapma girişimleri devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Bakan Koca, Çinli Sinovac firması yetkilileriyle video konferans yöntemiyle bir gerçekleştirdiği görüşmede, Çinli firmayı Türkiye’de yatırım yapmaya davet eden Koca, aşı üretimini ortak gerçekleştirme önerisinde bulundu.

Firma yetkilileri bu teklifi memnuniyetle karşıladıklarını, yatırım için ön inceleme yapacak teknik ekibi Türkiye’ye yönlendireceklerini bildirdi.

Bakan Koca'dan randevu ile aşı çağrısı Bakan Koca'dan randevu ile aşı çağrısı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: "Randevusuz aşı başvuruları bizi biraz yavaşlatıyor. Yine de günde 1,5 milyon dozu aşıyoruz. Randevu alarak işi hızlandıralım."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan aşı ve vaka sayısı çağrısı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan aşı ve vaka sayısı çağrısı Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüsle mücadelede Türkiye'nin gayet iyi durumda olduğunu belirtip, "Aşı tedarikinin bir hayli güç olduğu bir dönemde vakitlice yaptığımız bağlantılar sayesinde hızlı bir aşılama takvimi yürütüyoruz" ifadelerini kullandı. Erdoğan, vaka sayılarının da yüksek olduğunu söyleyip, "Bizim artık çift haneliye düşürmemiz gerekiyor" dedi.

YORUMLAR