19.09.2014 17:57
Akıllı Hastane'nin temelini bakan Müezzinoğlu attı

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul Sultangazi'de 600 yataklı olması planlanan ‘Akıllı Hastane'nin temelini attı.

Sağlık Bakanlığı tarafından Sultangazi'ye yaptırılan 600 yataklı ‘Akıllı Hastane'nin temel atma töreni gerçekleşti. Törene, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul Milletvekili Türkan Dağoğlu, İbrahim Yiğit, Osman Aşkın Bak, Ahmet Haldun Ertürk, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, TOKİ yetkilileri, müteahhit firmalar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Temel atma töreni öncesi konuşan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, hayırlı bir şifa merkezinin temelini atmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getirerek, bugünün Gaziler Günü olduğunu hatırlattı ve "Bugün güzel bir tevafuk Gaziler Günü, Sultangazi'deyiz. Adında gazi olan ilçede gazileri anıyoruz" dedi. Son 12 yılda dünya ülkelerinin de anlamakta zorluk çektikleri sağlık hizmetlerini Türkiye'de verdiklerini dile getiren Bakan Müezzinoğlu, "Yardıma ihtiyacı olan herkesin yanında olmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda 480 bin vatandaşa evde sağlık hizmeti veriyoruz. Yani evinde yatalak, kronik hastalığı olanlara hekimi de, hemşireyi de gönderiyoruz" ifadelerini kullandı.


"31 ARALIK 2015'TE HASTANEMİZİN AÇILMASINI İSTİYORUZ"

"Bazı beklemediğimiz olumsuzluklar nedeniyle hastane açılışında gecikme yaşadık' diyen Bakan Mehmet Müezzionoğlu, Sultangazi Akıllı Hastane'nin açılışını 31 Aralık 2015'te yapmak istediklerini dile getirdi. 30 yıllık hekim olduğunu hatırlatan Bakan Müezzionoğlu, 15 yıl önce kendi aralarında konuştukları ‘'yapılmaz, olmaz' denilen pek çok şeyi yaptıklarını söyledi.

Muhalefetin yapılanları eleştirdiğini dile getiren Müezzinoğlu, "Haklı eleştirilerinizi başımızın üstünde yeriniz var. Ama iftira, dedikodu, fitne yapmayın, bu milleti ayrıştırmayın hep birlikten barış içinde yaşayalım. Ey Kılıçdaroğlu, acaba rüyanda ambulans helikopterlerini görebiliyor muydun? Ambulans uçaklarını rüyanda görsen inanabiliyor muydun? Biz millete inanarak, millete güvenerek Cumhurbaşkanımızın liderliğinde başardık" diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı olarak Türkiye genelinde yapılan hastanelerden bahseden Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu şöyle konuştu: "216 tane hastanenin inşaatı devam ediyor. 32 bin yatak kapasiteli. 10 milyar TL'lik yatırım yapıyoruz. Ama bunlar en geç 2016 yılında bu 32 bin yatak kapasiteli bu milletin hizmetine girecek. En geç 2018'de Türkiye genelinde bütün hastanelerini yeniden yapmış, bütün tıbbi teknolojisini yeniden ve çağdaş teknolojiyle donatmış dünyanın tek ve en gelişmiş sağlık hizmeti olacak."

"BENİM BÖYLE 260 METREKARE DAİREM YOK"

Hastanenin 160 bin metrekare kapalı alanı olacağını söyleyen Bakan Müezzinoğlu, " Bunu yatak sayısına böldüğümüzde yani 600 yatağa böldüğünüzde 1 yatak başına düşen metrekare 260 metre kare, 1 yatağa düşen kapalı alan Sultangazi'de. Benim böyle 260 metrekare dairem yok. Benim oturduğum Ankara'daki ev 110 metrekare, İstanbul'daki 180 metrekare. Bir hastaya düşen kapalı alan bu hastane de 260 metrekare" ifadelerini kullandı.

"BELEDİYE BAŞKANLARI OLARAK EN PARLAK DÖNEMİMİZİ YAŞIYORUZ"

"Biz belediye başkanları olarak en parlak dönemlerimizi yaşıyoruz" diyen Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, "Hastanenin temeliyle ilgili toplandık ama burada bulunduğumuz alanının 50 dönümlük yeri İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılandı. Yoksa bizim 5 yıllık bütçemiz sadece alan için yetmez. O dönemlerde bakan olan Recep Akdağ'a çok teşekkür ederim. Şimdi de Mehmet Müezzinoğlu bu projeyi devam ettirdi" dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Mehmet Müezzinoğlu ve beraberindekilerle birlikte ‘Akıllı Hastane' binasının ilk butonuna basıldı.

46 BİN 500 METREKARELİK, 600 YATAK

Uğur Mumcu Mahallesi'nde toplam 46 bin 500 metrekarelik alan üzerinde inşa edilecek hastane, teknolojinin tüm imkanları kullanılarak yaptırılıyor. Arazisi Sultangazi Belediyesi'nin yaptığı imar uygulamaları ve çalışmalarıyla sağlanan hastane 160 bin metrekare inşaat alanından oluşuyor. Hastane, 200'ü kadın doğum olmak üzere toplam 600 yatak kapasiteli olacak.

YORUMLAR