23.12.2013 18:54
Yeni yılın ilk düzenlemesi 'tam gün' olacak

AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş, Bütçe görüşmeleri sonrasında çalışmalara ara veren Meclis'in yeni yılda ele alacağı ilk düzenlemenin 'tam gün' olacağını söyledi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş,  yaptığı açıklamada, TBMM Genel Kurulu'nun gruplarla alınan karar doğrultusunda 2 Ocak Perşembe gününe kadar çalışmayacağını belirtti. Konuyu daha önce siyasi parti gruplarıyla görüştüklerini anlatan Elitaş, 2014 yılı bütçe görüşmeleri sürerken yarım kalan "tam gün" tasarısını araya almayı ve sonrasında 7 Ocak Salı gününe kadar çalışmalara ara vermeyi planladıklarını hatırlattı.
CHP'nin, kendilerine,  "Biz bunu destekleriz ama grup önerisi getirin" dediğini anlatan Elitaş, "3 parti imzalayarak ortak grup önerisi getirecektik. Daha sonra BDP de vazgeçti. Sonradan da bütçe arasına herhangi bir tasarı alınmaması teklifi gelince, siyasi parti gruplarıyla anlaştığımız çerçevede 7 Ocak'a kadar ara vermeyi planlamıştık. Ama şimdi o mümkün olmadı. Nitekim Başbakanımız Cuma günü AK Parti'li milletvekillerine genel merkezde verdiği yemekte, 2 Ocak tarihine kadar Meclis'in çalışmalara ara verdiğini ve yoğun çalışma süreci içinde dinlenme ihtiyacı olduğunu ifade etti" dedi. Elitaş, TBMM Genel Kurulu'nun, Başkanlık Divanı oluşmaması veya toplantı yeter sayısı bulunamaması üzerine "aç-kapa" yöntemiyle çalışmayacağını belirterek, "Konuyla ilgili farklı iddia ve yorumda bulunanlar, yaptığımız görüşmenin hilafında bir beyan vermiş olurlar ki bu da siyasi etiğe uygun değildir. TBMM; diğer siyasi parti gruplarına verdiğimiz bilgi doğrultusunda 2 Ocak Perşembe gününe  kadar çalışmayacak. İşin doğrusu ve olması gereken, siyasi parti gruplarının İçtüzük uyarınca ara verme işleminin Danışma Kurulu önerisiyle getirilmesiydi. TBMM'de özellikle 24. Dönem'de ve son yılda gelenek olağanüstü bir şekilde bozuldu, teamüller tamamen rafa kalktı. İçtüzük bitti, herkes zihnine göre İçtüzük uygulamaya başladı. Ondan dolayı böyle sıkıntılar çekiyoruz" diye konuştu. "Tam gün" düzenlemesini 2 Ocak ve 3 Ocak günlerinde görüşeceklerini belirten Elitaş, yeni yılın ilk düzenlemesinin bu olacağını söyledi.

Elitaş, "TBMM'nin çalışmamasını operasyonlarla ilişkilendirmeye çalışanlar haksızlık yapıyorlar. 15 Aralık'tan itibaren Meclis'in 7 Ocak'a kadar çalışmayacağı medyada haber yapılmıştı. O haberler biline biline çarpıtıcı, yanıltıcı, yönlendirici ve asılsız bilgilerle gündemi farklılaştırmaya çalışmak, yanlış sonuçlar doğurur" dedi. Mustafa Elitaş,  tutuklu milletvekilleriyle ilgili ceza kanunlarında yapılacak değişikliğin "anayasaya aykırı" bulunabileceğini belirterek, Anayasa değişikliği yapılması gerektiğini belirterek, şöyle konuştu: "Şu anda Anayasa'nın 83. maddesi, seçimden önce başlamış bir dava varsa, bu konuyla ilgili tutukluluk kararını mahkemelere bırakmış. Orada seçimden önce veya sonra isnat edilen meseleye ilgili dava açılması, sorgulanması, tutuklanması TBMM'nin iznine bırakıldığında bu iş çözülebilir. Siyasi partilerin uzlaşması sonucu Anayasa değişikliğiyle önemli adım atılmış olur. Ceza Kanunu'nda yapılacak değişiklik yeterli olmaz gibi geliyor. Hukukçuların daha ayıntılı şekilde değerlendirmesi gerekir.
Ama böyle bir düzenlemeye fırsat vermeden, konu  YSK tarafından 2011 seçimlerinde net olarak çözüme kavuşturulmalıydı. YSK, yetkili kurullar ve kuruluşlar, bu konuyla ilgili görüşlerini net olarak ortaya koymadıkları için sorunu çözmek siyaset kurumuna bırakılmaya çalışılıyor."

YORUMLAR