19.12.2013 12:36
Varga, 'AB'nin Türkiye'ye ihtiyacı var'

Macaristan Ulusal Ekonomi Bakanı Varga, AB'nin Türkiye'ye olan ihtiyacının, Türkiye'nin AB'ye olan ihtiyacından daha büyük olduğunu söyledi.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın resmi ziyareti kapsamında Türkiye'ye gelen Macaristan Ulusal Ekonomi Bakanı Mihaly Varga, yaptığı açıklamada, iki ülke arasında 2 milyar dolar civarında olan yıllık ticaret hacminin 5 milyar dolara çıkmasını hedeflediklerini belirtti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen şubat ayındaki Macaristan ziyaretini hatırlatan Varga, Macar mevkidaşı Orban ile yaptıkları görüşmede ticaret hacminin artırılması mutabakatına varıldığını söyledi.
Türkiye'ye 5 bakan ve 120 iş adamı ile geldiklerini vurgulayan Varga, "Böyle bir heyetle Türkiye'ye gelmemizin nedeni, iki başbakan arasında yapılan mutabakatı gerçekleştirmektir. Ticaret hacminin hemen 5 milyar doları bulmasını beklemiyoruz. Ancak adım adım bu hedefe ulaşmak için çabalayacağız" dedi. Türkiye'nin AB üyeliği sürecini değerlendiren Varga, "Türkiye'deki ekonomik potansiyel, AB'deki ekonomik büyümeyi olumlu yönde etkileyebilecek yapıya sahip. AB'nin Türkiye'ye olan ihtiyacı, Türkiye'nin AB'ye olan ihtiyacından daha büyük" dedi. Varga, Türkiye'nin son 10 yılda ekonomik anlamdaki atılımına da değinerek, ekonomik olarak geride olan ülkeler yerine Türkiye'nin içinde yer aldığı, dinamik ekonomi sahibi ülkelerle işbirliği yapmak istediklerini kaydetti. Şu anda Avrupa Birliği ülkelerinde hiçbir büyümenin söz konusu olmadığının altını çizen Varga, "Büyümekte olan ülkelerden biri olan Türkiye ile işbirliği yapmak isteriz. Uzakdoğu ülkelerinden Japonya ve Güney Kore de bu ülkeler arasında yer alıyor" diye konuştu. Varga, Türkiye ile Macaristan'ın 600 yıllık ortak tarihi olduğunu belirterek, bu ilişkiyi korkmadan ilerletmek istediklerini anlattı.

 
YORUMLAR