25.12.2013 16:11
Üç bakan istifa etti

Ekonomi Bakanı Çağlayan ile İçişleri Bakanı Güler bakanlık görevlerinden, Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar da bakanlık görevinin yanı sıra milletvekilliği görevinden de istifa etti.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada, bakanlık görevinden ayrıldığını bildirdi. Zafer Çağlayan, şunları kaydetti: "17 Aralık tarihi itibariyle gerçekleştirilen operasyonun, hükümetimize, partimize ve ülkemize karşı kirli bir tezgah olduğu çok açık bir şekilde ortadadır. Yakın çalışma arkadaşlarımın ve evladımın da dahil edildiği bu çirkin oyunu bozmak ve gerçeklerin ortaya çıkmasını sağlamak için Ekonomi Bakanlığı görevimden ayrılmış bulunmaktayım."
İçişleri Bakanı Muammer Güler ise "17 Aralık'ta Sayın Başbakan'a görevden affımı arz etmiştim bugün de yazılı olarak Sayın Başbakanımıza görevden affımı sundum" dedi. Güler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 17 Aralık'ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a görevden affını istediğini belirtti. İçişleri Bakanlığı görevini 26 Ocak 2013'te devralan Muammer Güler, 332 gün sonra bu görevden ayrıldı. Güler, bakanlığı döneminde, terörizmin finansmanının önlenmesi, trafik kazalarının azaltılması, yeni ehiyet ve nüfus cüzdanlarının hazırlanması, kadına yönelik aile içi şiddetle mücadele çalışmalarını yürütmüştü. Vakıf ve derneklerin kurban derisi toplanmasına imkan veren düzenleme ile Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün kurulması Güler'in bakanlığı döneminde gerçekleşti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, milletvekilliğinden ve bakanlık görevinden istifa ettiğini açıkladı. NTV'de canlı yayına telefonla bağlanan Bayraktar, bakanlık görevinden ve milletvekilliğinden istifa ettiğini duyurdu. Bakanlık kaynakları da bu gelişmeyi doğruladı. 

YORUMLAR