09.12.2013 16:32
'Türkiye Kürdistanı' ifadesi rapordan çıkarıldı

2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Tasarısı'nda, BDP'nin yazdığı ve içerisinde 'Türkiye Kürdistanı' ifadesinin rapordan çıkartılmasına karar verildi.

TBMM Genel Kurulu'nda, 2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Tasarısı'nda, BDP'nin yazdığı ve içerisinde "Türkiye Kürdistanı" ifadesinin de bulunduğu muhalefet şerhinin, Anayasaya ve İçtüzüğe aykırı olduğu gerekçesiyle rapordan çıkartılmasına karar verildi. TBMM Genel Kurulu'nda, BDP'nin 2014 yılı bütçe tasarısı muhalefet şerhinde "Türkiye Kürdistanı" ibaresinin kullanılması üzerine AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, usul tartışması açılmasını istedi.
BDP'nin kullandığı bu ibareyi, yeniden ifade etmeyeceğini, tutanaklara geçmesini istemediğini vurgulayan Ünal, bu ibarenin anayasanın 3 ve 14. maddeleri ile içtüzüğe açık bir aykırılık teşkil ettiğini belirtti. Bu konuda tek yetkilinin, Genel Kurul olduğunu dile getiren Ünal,  konunun bir sonuca bağlanması için usul tartışması açtıklarını kaydetti. Ünal, 2014 yılı bütçe kanun tasarısına ilişkin raporun 1. cildinde BDP'nin muhalefet şerhinde anayasa ve içtüzüğe aykırı ifadeler bulunduğunu söyledi. Irak anayasasında yer bulan bir ifadenin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından zikredilmesini dayanak olarak kullanıp, muhalefet şerhine taşınarak meşruiyet kazandırılmak istendiğini kaydeden Ünal, "Çözüm, barış konusunda iyiniyetiniz varsa önce muhalefet şerhini, o iyiniyetinizle açın ve okuyun. Muhalefet şerhinde hiçbir iyiniyet bulunmuyor. Çözüm konusunda kimse iyiniyetimizi, samimiyetimiz istismar etmeye kalkmasın" diye konuştu.

Genel Kurul'un üzerine düşen görevi yerine getirerek, muhalefet şerhinde ifade edilen konuların çıkarılmasını isteyen Ünal, 1. cildin yeniden basılmasını talep etti. Usul tartışmasında aleyhte söz alan BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, içtüzüğe göre, bugünün gündeminde yer almayan bir konuyu hiç kimsenin usulen tartışmaya açamayacağını savundu. Kaplan, "Ne yaparsanız yapın, ne ederseniz edin, bu Meclis'in tutanaklarından, Gazi Mustafa Kemal'in burada söylediği Kürdistan sözünü, tutanaklardan çıkarıp atamazsınız. Bu ülkede Kürdistan, Kürtler, Kürt dili, Kürt kimliği vardır. Muhalefet şerhini eleştirebilirsiniz ama bana,  partime 'şunu yapacaksınız' deme hakkını, Allah da hukuk da adalet de vermiyor. Diyarbakır'da Kürdistan deyip, burada kıvırtmanın anlamı yok. Başbakan gelip burada konuşur. MHP'yi anlayabilirim, itiraz edebilir, itirazında seviye vardır. Bunu çıkartınca, siz ne zannediyorsunuz 20 milyon Kürt yok mu olacak?" diye konuştu.
Bu ibarenin çıkarılması halinde,  Meclis'in Türkler Meclisi olacağını öne süren Kaplan, "Hayatınızın kumarını oynuyorsunuz. Kürtler ve Türkleri, bütün halkları birleştirmeye çalışırken, ırk temelinde parlamentoya çevirmeye çalışıyorsunuz" dedi.
Kaplan'ın kürsüdeki konuşması sırasında MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri ile BDP'li milletvekilleri birbirine laf attı. BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ayağa kalkarak, Yeniçeri'nin oturduğu sıraya doğru yürüdü. Yumruğunu savuran Baluken'i araya giren CHP ve BDP'li milletvekilleri engellemeye çalıştı. BDP Van Milletvekili Nazmi Gür, "Gözümünüz içine baka baka küfür ediyorsunuz" diye tepki gösterdi. Kavganın büyümesi üzerine  TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, birleşime kısa bir süre ara verdi. Aranın ardından lehte konuşan MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, "Kürdistan" diye bir bölgenin olmadığını söyledi.
Halaçoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Vardır diyorsunuz, ayrımcılık yapıyorsunuz, ülkeyi bölmeye çalışıyorsunuz. Resmi olarak yer almadığını görürsünüz. 'Türkiye Kürdistanı' diye bir tabir, tarihte hiçbir zaman olmadı. İdeolojik konuşmalar yapıyorsunuz. Türkiye Cumhuriyeti'nde olmayan ifade ve kelimeleri,  TBMM yayımı içine sokamazsınız, anayasal suçtur, aynı zamanda hukuka aykırı davranıştır. Meclis'ten bu kelimelerin kitaptan çıkarılmasını, çıkarılmazsa yeniden basılmasını, kitapların toplatılmasını istiyorum. Bugün Türkiye'de Kürtler vardır. Irak'ın Süleymaniye ve Erbil'de Kürdistan vardır. Kürtler yok, Kürtçe konuşulan değişik lehçeler yok demiyoruz. 'Biz Kürtler' derseniz, öteki de 'Biz Türkler' demeye başlar, ortaya çıkan sonuç hiç de hoş olmaz. Birlik ve beraberliği savunuyorsanız, böyle demeyin."

YORUMLAR