21.12.2013 15:43
Ricciardone, 'ABD'nin operasyonla hiçbir ilgisi yok'

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, "ülkesinin İstanbul merkezli operasyonla hiçbir ilgisi olmadığı" açıklamasını yaptı.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, bugün bazı gazetelerde yer alan "İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından başlatılan operasyonun arkasında ABD'nin olduğu" yönündeki iddialara yanıt verdi. Ricciardone, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, kendisine atfetilen "İran'a uyguladığımız ambargoyu Halk Bankası ile kaldırdılar. Bunu engellemek için harekete geçtik. Bugünden sonra bir imparatorluğun çöküşünü izleyeceksiniz" şeklindeki ifadeleri "yalan ve iftira" olarak nitelendirdi.
"ABD'nin, devam eden yolsuzluk operasyonuyla hiçbir şekilde ilgisi yoktur" ifadesini kullanan Ricciardone, açıklamasında, "ABD ve Türkiye arasındaki dostluk ve işbirliği, iki ülke için de hayati öneme sahiptir. Hiç kimse ABD-Türkiye ilişkilerini asılsız iddialarla tehlikeye atmamalıdır. Böyle bir toplantı yapılmadığı gibi haberlerde ortaya atılan iddiaların tümü tamamen yalan ve iftiradır" ifadelerine yer verdi.

YORUMLAR