21.12.2013 14:38
Müzzinoğlu, 'Bu senaryoyu milletimizin sağduyusu görür'

Bakan Müezzinoğlu ''14 ay sürdürüyorsunuz, birbirine benzemez 3 davayı bir torbaya topluyorsunuz ve nöbetçi savcıyı ayarlıyorsunuz. Bu senaryoyu milletimizin sağduyusu görür'' dedi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Edirne Sağlık Müzesi'nde gazetecilerin İstanbul merkezli operasyonla ilgili sorularını yanıtlarken, Türkiye'nin hukuk devleti olduğunu, kim hangi mevkide olursa olsun hukuk devletlerinde yanlış yapanın cezasını hukukun vereceğini söyledi. Bakan Müezzinoğlu, yapılan operasyonla milleti kimsenin kandıramayacağını, milletin sağduyusunun her şeyi göreceği söyledi.
Kamuoyunun operasyondaki hukuksuzluklara da dikkat etmesini isteyen Müezzinoğlu, "14 ay süren bir süreci gece nöbetçi savcıyı ayarlama hukuksuzluğuna da kamuoyu dikkat etmelidir. 14 ay sürdürüyorsunuz, üç tane birbirine benzemez davayı bir torbaya topluyorsunuz ve nöbetçi savcıyı ayarlıyorsunuz. Bu senaryoyu milletimizin sağduyusu görür. Yanlış yapanlarında cezasını vermek hukukun görevidir. Bu anlamda kim olursa olsun hukukun önünde de eşittir" diye konuştu. Müezzinoğlu, suç ispat edilinceye kadar kimseye suçlu olarak bakılmaması gerektiğini, operasyon sürecinde gözaltına alınan ve daha sonra serbest bırakılan kişilerin bile kamuoyuna suçlu gibi lanse edildiğine dikkati çekti. Müezzinoğlu, bir başka gazetecinin "Türkiye genelinde 4 bin 112 acil sağlık istasyonlarıyla ilgili iddialar var. Bu konuda neler söylemek istersiniz?" sorusuna yönelik ise Türkiye'de şeref ve haysiyet cellatlığı yapan kişiler olduğunu dile getirdi. Müezzinoğlu, bağış yönetmeliğinin yanlış kullanılma ihtimali olduğunu, bundan sonra bu yapıya izin vermediğini söyledi.

Kanun ve yönetmeliğe uymayan kişilerin bedelini ödeyeceğini aktaran Müezzinoğlu, "Peki bizimle alakası ne. O yanlış yapanlar çıkar hesaplarını kendi aralarında yapmışlar, şimdi paylaşamıyorlar. Suçlu Sağlık Bakanlığı. Arkadaşlar kanun ve yönetmenliğe uymayan kişiler bedelini çeker. Ben yaptıysam ben de çekerim. Burada tüm kamuoyunda söylüyorum. Ey beyefendi, bir çay paralık tespitin varsa, belgen varsa  ben buradan istifa ederim ama sen o erdemi gösterecek misin? Yıllardır o erdemi göstermediğin için bugün de beklemiyorum" diye konuştu.

YORUMLAR