06.03.2014 20:05
Müzezzinoğlu, 'Huzuru bozmak isteyenlere karşı dik durduk'

Bakan Müzezzinoğlu, 'Milli iradenin sağlığını bozmak isteyenlere dik durduk' dedi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Medeniyet, başkasına kötü örnek olmamak veya bana yapılmasını istemediğim bir kötülüğü başkasına yapmamaktır. O nedenle tütün ve sigara ile mücadelede yasa çıkarıcılara teşekkür ediyorum" dedi. Müezzinoğlu, Anadolu Çağrı Merkezi Tekirdağ şubesinin açılışında, sigarayı bıraktırmanın yaşam hakkına müdahale anlamına gelmediğini belirterek, bakanlık olarak sağlıklı bir toplum için sigara ile mücadele ettiklerini söyledi.
Sigaraya başlamanın alkol ve uyuşturucu almaya başlamak için de bir başlangıç olduğunu ifade eden Müezzinoğlu, "Yani uyuşturucu alan ve alkol alan çocukların tamamı önce sigaraya başlamışlar. İlk nefsi dejenere eden unsur sigara. Dolayısıyla bizim tütün ve sigarayla olan mücadelemizi toplum olarak çok dinamik bir hale getirmemiz lazım" diye konuştu. Özellikle sağlıklı birey, sağlıklı aile, sağlıklı toplum için çalıştıklarını aktaran Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

"Bütün bunları oluşturabilmek için temel zafiyet noktalarımızı çok iyi görmemiz lazım. Özellikle çocuklarımıza ve gençlerimize, yetişkinlerimizin kötü örnek olma hakları yoktur. Bizim özellikle anneler, kadınlar, babalar, toplumsal duyarlılığımızı şayet ben medeniyim diyorsak ortaya koymalıyız. Medeniyet lafla olmaz, medeni bir duruş ve yaşam felsefesiyle olur. Medeniyet, başkasına kötü örnek olmamak veya bana yapılmasını istemediğim bir kötülüğü başkasına yapmamaktır. O nedenle tütün ve sigara ile mücadelede yasa çıkarıcılara teşekkür ediyorum." Müezzinoğlu, sigarayla mücadelede önemli başarı kazandıklarını söyledi. Sigarayla mücadelede dünyada örneği görülemeyecek başarılı bir sonuç aldıklarını vurgulayan Müezzinoğlu, şunları anlattı: "Dünya Sağlık Örgütü Başkanı, Başbakanımıza ve bize dünyada en başarılı örneği uygulayan ülke olarak ödül verdi. Bu vesileyle ailelere annelere babalara teşekkür ediyorum. Bu duyarlılığı devam ettirmemiz gerekiyor ve bunun özel yaşama müdahale olarak algılanmamasını istiyorum. Sigara dünyada yıkıcı hastalıkların başında gelen 3 tane temel hastalığın ana sebebidir. Kanser, kalp hastalıklarında, kronik hastalıkların tamamında, birinci sırada sigara, alkol ve obezite gelmektedir."
Bakan Müezzinoğlu, bireysel olarak bu 3 hastalıkla mücadele edilmesi gerektiğini ifade ederek, "Boğazımızdan geçen her yuduma her nefese dikkat etmemiz lazım.  Her nefesimizi günde 20 ya da 30 defa nikotin ile zehirleyerek, akciğerimizi oradan karaciğerimizi, böbreğimizi, beynimizi ve bütün organlarımızı zehirleme yanlışlığını kendimize nasıl yaparız" şeklinde konuştu.

YORUMLAR