20.08.2014 09:46
Mustafa Sarıgül'ün kararı CHP'yi karıştırdı

CHP'de eski başkan Baykal'ın adaylık için nabız yokladığı, Mustafa Sarıgül'ün Kemal Kılıçdaroğlu'na destek vermesinin ise partide rahatsızlık yaşattığı belirtiliyor.

Seçim yenilgisinin ardından artan muhalefet üzerine kurultaya gitme kararı alan CHP'de gözler Baykal'a çevrildi. Baykal'ın adaylık için nabız yokladığı ileri sürüldü. Parti de ayrıca Sarıgül'ün Kılıçdaroğlu'na desteğini belirtmesinin rahatsızlık yaşattığı ifade edildi.
CHP 5-6 Eylül'de yapılacak 18. olağanüstü kurultaya hazırlanırken gözler CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal'ın atacağı adıma çevrildi. Kaset skandalının ardından genel başkanlığı bırakan Baykal'ın, olağanüstü kurultayda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na karşı aday olup olmayacağı sorusu ise Baykal'ın örgütlerde nabız yoklamasının ardından vereceği kararla yanıt bulacak. CHP kulislerinde kurultay tartışmalarının arkasındaki isim olarak gösterilen ve gerek adaylığını ilan eden Muharrem İnce gerekse de adı adaylar arasında geçen Metin Feyzioğlu'na 'aday olmaları' yönünde telkinde bulunduğu dile getirilen Baykal'ın asıl hedefinin 4 yıl aradan sonra partinin yeniden başına geçmek olduğu konuşuluyor. Baykal'ın kurultay tartışmaları içerisinde ismini yıpratmamak için geri planda kaldığı, bir süre örgütlerin nabzını tuttuktan sonra gerekli desteği alabileceğine inandığı takdirde kurultayda aday olabileceği belirtiliyor. Son günlerde Baykal'ın çeşitli il ve ilçelerde sıkça katıldığı nikah ve düğün davetlerinin de 'örgütlerin nabzını' tutmak için kamuflaj olduğu ve eski genel başkanın gittiği il ve ilçelerde kurultay için temaslarda bulunduğu öne sürülüyor.
Mustafa Sarıgül'ün Kılıçdaroğlu ile yakın temasta olması ve destek vermesinin partide rahatsızlık yaşattığı belirtiliyor. Sarıgül'ün PM ve sonrasında oluşacak MYK'da görev almak istediği kaydediliyor. Kulislerde Sarıgül'ün yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcılığını istediği belirtiliyor. Kılıçdaroğlu'nun ise bu talebe kesin bir yanıt vermediği kaydediliyor. CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin'in nasıl bir tavır izleyeceği de merak konusu. Bu arada Kılıçdaroğlu'nun PM'nin yarıya yakınını milletvekillerinden oluşturacağı da belirtiliyor. CHP liderinin PM listesinde partinin genç milletvekilleri Özgür Özel, Melda Onur, Aykut Erdoğdu gibi isimlerin olacağı kaydediliyor

Star

YORUMLAR