05.09.2014 14:50
Muharrem İnce, 'Biz program partisiyiz'

CHP'nin 18. Olağanüstü Kurultayı'nda 177 delegenin imzasıyla Genel Başkanlığa aday olan Yalova Milletvekili Muharrem İnce, "Ben genel başkan olduğumda CHP'nin genel merkezinin ışıkları sabaha kadar yanacak, onun için buradayım. Seçim akşamları, genel merkezin önünü cenaze evi değil, bayram yerine döndürmek için bu kürsüdeyim" diye konuştu.

Muharrem İnce, konuşmasına Hasan Hüseyin Korkmazgil'in "Acıyı Bal Eyledik" şiirinin bir bölümünü okuyarak başladı.Umudun bir iddia olduğunu dile getiren İnce, "Umut bir başlangıçtır, umut inanmaktır, umut inandırmaktır; yaşama şekil vermektir, yaşama biçim vermektir, umut geleceğe hazırlanmaktır" dedi. Umudun olduğu yerde "imkansız" diye bir şey olamayacağını da vurgulayan İnce, "Yüreklerinde CHP sevgisi olanlar için bahane ve engel yoktur" değerlendirmesini yaptı.
Bütün düğümleri çözmek ve acıları dindirmek için yola çıktıklarını ifade etti
Gençlere özgürlük şarkıları söyletmek için aday olduğunu vurgulayan İnce, konuşmasında Ahmed Arif'in "A Diloş Bebe" şiirinin bir bölümünü de okudu.  
"Hep birlikte A Diloş Bebe'ye verilen öğüdü dinleyeceğiz" diyen İnce, şunları söyledi:
"Diyarbakır'dan Trabzon'a köprü kuracağız, kardeşlik türküleri söyleyeceğiz. Halayı omuz omuza çekeceğiz, horonda dik duracağız, çiftetelli ile coşacağız. Türkiye'yi mutlu kılmak için, kara bulutların arasında kaybolmamak için, iktidar olmak için, önce devrimciliğimizi, önce solculuğumuzu hatırlayacağız. Ben yola çıkarken büyük isimlerle çıkmadım, büyük isimlerle ilgilenmiyorum; bana büyük isimler değil, bana büyük davaya inanmış isimler lazım. Nasıl bir Türkiye istiyorsak önce öyle bir CHP yapacağız. Türkiye'de demokrasi istiyorsak önce CHP'de demokrasiyi kurup kurumsallaştıracağız. Bütün adaylıkları üyelerle ön seçimle yapacağız. Kişilerin partisi değil, ilkelerin, tutarlılıkların partisi olacağız. Artık bu partide Genel Başkanın ne zaman çekileceği, istifa edeceği tartışılmayacak, bu tüzükte yazacak. Tüzükte 'genel başkan olduktan sonra ilk iki seçimde partiyi birinci parti yapamazsan gidersin' diyecek. Bu Sayın Kılıçdaroğlu için de benim için de geçerli olacak. Artık millet CHP'nin genel başkanı ne zaman gidecek diye beklemeyecek. Biz ise ülkenin sorunlarını konuşacağız. Hiçbir genel başkan şimdiden sonra, 'iktidar yapamazsan gidersin' diyen bir tüzük karşısında, 'anlamlı oy kaybından' söz edemeyecek."
"CHP'de sağa açılmayı, sola açılmayı tartışmalıyız. Biz program partisiyiz; bu program üyelerimizle, ülkemizle, kendimizle bir sözleşmedir. Bu programımızı, tüzüğümüzü kabul eden geçmişte nerede siyaset yaparsa yapsın, gelip bizim partimizin neferi olabilir. Partimizin programını, ilkelerini benimsemeyenler CHP'de yürüyemez. 'Oy sağda, o zaman sağdan bir aday bulalım oylar da çantada keklik olsun' mantığı, doğru bir mantık değildir, bu seçmene saygısızlıktır, hiledir. Biz şu inanıyoruz; biz bu toplumun sol değerlerle daha mutlu, daha başarılı olacağına inanıyoruz, bizim varoluş gerekçemiz bu. 90 yıllık bir parti, Cumhuriyeti kuran bir parti Başkenti'nde, kendi kadrolarından bir aday bulamıyorsa yazıklar olsun. 'CHP'nin PM'sine girersem beni CHP'li zannederler' diyen birisini Başkent'e aday yapıyorsak ve içimizde bu partinin evlatlarından böyle bir yiğit yoksa hepimize yazıklar olsun. Sağdan oy istemeye evet, hiçbir itirazım yok, yeni isimler kazandırmaya evet, ama kendi ilkelerimizden vazgeçmeye, değerlerimizden uzaklaşmaya kesinlikle hayır. Peki biz nasıl büyüyeceğiz? Sağdan oy alacağız, bireyi önemseyerek, farklılıklara saygı duyarak, haklarının özgürce kullanmasının koşullarını oluşturarak, sağcının solcunun, sandık başına gitmeyenin oyunu alabiliriz."

Kaynak AA

 

 

YORUMLAR