21.12.2013 13:13
Kocaoğlu, 'Binali beyle yarışmak ayrı bir zevk'

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım'ın adaylığının CHP'den yaptığı aday adaylığı başvurusunda etkili olduğunu söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmasına ilişkin, "Binali bey aday olmasaydı farklı değerlendirebilirdim. Binali bey aday olduktan sonra fazla düşünmemize gerek kalmadı. Binali beyle, bakanla yarışmak ayrı bir zevk" dedi. İzmir'de iki dönemdir belediye başkanlığı yapan ve Mart 2014 seçimlerinde de CHP'den İzmir Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığı başvurusunda bulunan Kocaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başvurusunda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın etkisinin olduğunu belirtti.
Kocaoğlu, "Binali bey aday olmasaydı farklı değerlendirebilirdim. Binali bey aday olduktan sonra fazla düşünmemize gerek kalmadı, biz de müracaatımızı yaptık. Binali beyle, bakanla yarışmak ayrı bir zevk tabiki" diye konuştu. Seçimlerin kendileri açısından çok iyi gececeğine inandığını dile getiren Kocaoğlu, 2009 seçimlerinde aldıkları yüzde 56'lık oy oranını düşürmemenin kendileri için başarı olacağını kaydetti.

Kocaoğlu, şöyle konuştu: "Binali beyle 10 senedir rakibiz. Zaten bu rekabet olmasaydı bu kadar motive olamazdım. Biz zaten başından beri rakibiz. Ben CHP'nin önemli bir koltuğunu kamu görevi yaparak dolduruyorum. Binali bey de hükümetin önemli koltuğunu doldurarak kamu görevini yapıyor. Rakip olmak benim açımdan iş yapılmasını hiçbir zaman engellemez, engellemedi de. Teşekkür etmesini de biliriz, eleştirmesini de. Ama hepsini de genel muaşeret kuralları ve centilmenlik içinde yaparız. Çünkü kamu görevi yapıyoruz. İzmir'i benim almak istemem veya Binali beyin, Sayın Başbakanın alması istemesi değil, seçmenin ne diyeceği önemli. 3 milyon seçmen 'İzmir'i 5 sene şunun yönetmesini istiyorum' diyecek. İzmirli ne derse kabülümüzdür. Bunun başka çaresi yok."
Partisinin henüz kendisini resmi olarak aday açıklamaması konusunda ise Kocaoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Amerika'ya gitmeden önce görüştüğünü daha sonra görüşmelerinin olmadığını dile getirerek "Genel merkezin kafasında ne var bilmiyorum ama ben adayım" dedi.

YORUMLAR