14.12.2013 15:05
Kılıçdaroğlu, 'siyasi ahlak yasasını parlamentodan geçirmeliyiz'

Kılıçdaroğlu, 'Yapmamız gereken ilk iş siyasi ahlak yasasını parlamentodan geçirmektir. Bizim siyasetin etik değerleri yok, ahlaki değerleri yok' dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) 25. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, yaşanan süreçte, bir işveren için hükümeti eleştirmenin ne kadar zor olduğunu bildiğini söyledi.
Kılıçdaroğlu, "Peki bugün medyanın özgür olduğunu düşünen birisi var mı? Demek ki olay anayasanın ötesinde bir olay. Olay bir kültür olayıdır, önce bunu kabul etmemiz lazım. Güçler ayrılığı ilkesi var, yasama, yargı, yürütme, neden? Bunu demokrasi kabul etmiş. Çünkü demokrasiyi kazanmak çok zor ama kaybetmek çok kolaydır. Kolay kaybedilmesin diye bütün güç bir kişinin iki dudağı arasına sıkıştırılmamıştır. Halk adına konuşan, soru soran bir medyaya özgürlük vermezseniz, o toplumu özgür kılamazsınız" diye konuştu. Halkın ilgisini çekmek için "Vatandaş vergisini veriyorsa Hükümet hesabını verecek" şeklinde afişler hazırlattıklarını anlatan Kılıçdaroğlu, "Bizim bu duyurumuz yayımlanmadı. Yasaklandı. Hangi çağdaş ülkeden, hangi demokrasiden söz ediyoruz. Bir kişi ülkedeki demokrasinin güvencesi olamaz. Bir kişi ülkedeki yaşam tarzlarının güvencesi olamaz. Güvence hukuktur. Hukukun üstünlüğüdür" dedi.

Anayasa Uzlaşma Komisyonunun çalışmalarından bahseden ve "Anayasa değişikliği niye gerçekleşmedi" diye soran Kılıçdaroğlu, dört siyasi partinin 60 maddede uzlaştığını anımsattı. Kılıçdaroğlu, "Ama siz 'başkanlık rejimi getireceğim' derseniz, daha fazla uzlaşma olmaz. Bizim 150 yıllık parlamento geleneğimiz vardır. Aksaklıkları olabilir, bunlar zaman içinde tamir edile edile geliyor. 'Kamuoyunda tartışılmayan, ne olduğu belli olmayan bir başkanlık sistemi getireceğiz.' Bu ne demektir? Anayasa değişikliklerini sabote etmek demektir" iddiasında bulundu. Kılıçdaroğlu, anayasası değişen bir ülkede üniversitelerin konuşmamasının da yanlış olduğunu söyledi.
Kudatgobilik'in "orta gelir tuzağı"ndan bahsettiğini ve bunun aşılması gerektiğini söylediğini dile getiren Kılıçdaroğlu, "Bunların temelinde tek bir unsur yatar, o da eğitimdir. Aklın özgürleşmesini sağlamazsanız, eğitimle insanların daha kaliteli sorular sormasına olanak vermezseniz bu ülke büyüyemez. Onun yolu tartışmadır, siz hiç demokrasisi gelişmemiş bir ülkenin büyüdüğü örneğini gördünüz mü" diye konuştu. Kılıçdaroğlu, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen 2014 yılı bütçesinde, Maliye Bakanlığına, belediyelere verilmek üzere 15 milyar 802 milyon 919 bin TL ödenek konulduğunu belirtti. Bunun Anayasa'ya aykırı olduğunu savunan Kılıçdaroğlu şunları kaydetti: "2014 bütçesine 15 milyar lirayı, eski parayla 15 katrilyon lirayı belediyelere vermek üzere niye koyuyorsunuz? Yerel seçimler var. Benim vergimle, benim ödediğim vergimle, benim aleyhime olacak bir seçim sonucu elde etmek için para koyuyorsunuz oraya. İnsanda biraz vicdan olur. Hadi ahlakı bir tarafa bıraktık. Böyle bir şey olabilir mi? Öyle bir yere de koymuşlar ki E cetveline, kimse fark etmesin diye. Bunlar doğru değil, ahlaki değil. Biz de her alanda başarıya imza atan çok sayıda insanımız var, romancımız var, tiyatrocumuz, sinemacımız, cerrahımız, bilim insanımız, sinemacımız var, her alanda. Ama eksik olan bir alanımız var, başarıya imza atan siyasetçimiz çok ama çok az. Yapmamız gereken ilk iş siyasi ahlak yasasını parlamentodan geçirmektir. Bizim siyasetin etik değerleri yok, ahlaki değerleri yok."

YORUMLAR