04.09.2014 09:49
Kemal Kılıçdaroğlu'na anket şoku

CHP'ye yakınlığı ile bilinen araştırma şirketi SONAR 10 bin 500 seçmene sordu. İnce, 15 ilin 9'unda Kılıçdaroğlu'nu geride bıraktı.

CHP'de gözler yarın yapılacak olağanüstü Kurultay'a çevrilmişken partiye yakınlığı ile bilinen Sonar araştırma şirketi'nin anketi herkesi şaşırttı. 15 ilde CHP'ye oy veren 10 bin 500 seçmenle yüz yüze yapılan ankette, Muharrem İnce 9 ilde Kemal Kılıçdaroğlu'nu geride bıraktı. Anketteki en dikkat çeken veri ise İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir'deki sonuçlar oldu. Kılıçdaroğlu'nun İnce'ye üstünlük sağladığı metropoller ise sadece Adana ve Mersin.
Dün genel başkan adaylığını açıklayan Muharrem İnce ise 700'ün üzerinde oy alacağını iddia ederek, “Sayın Genel Başkan, topladığı imzanın üçte birini alacak, ben ise topladığım imzanın 3 katını alacağım” dedi. CHP'nin artık Kılıçdaroğlu ile devam edemeyeceğini belirten İnce, “Bu şekilde seçime girersek yüzde 23-24'lerde oy alırız. AKP 367'yi geçerse anayasayı değiştirir, başkanlık sistemi gelir” diye konuştu.

Kendisi için, “Bu partinin, has evladıyım, harbi evladıyım” diyen İnce, “Ben, CHP 1999'da seçim barajına takıldığında, sabaha kadar ağlarken, Genel Başkan, DSP'de milletvekili olmak istiyordu” ifadelerini kullandı.
Öte yandan Emine Ülker Tarhan, kendisinden destek isteyen İnce'ye twitter üzerinden cevap verdi. İnce'ye teşekkür eden Tarhan, “Yolu açık olsun” dedi. CHP'nin eski ikinci ismi Adnan Keskin de İnce'ye destek çıktı.
Kurultayda esas mücadele parti yönetiminin şekillendiği Parti Meclisi listesine girmek için yaşanacak. Kılıçdaroğlu'nun Parti Meclisi'nde aralarında Birgül Ayman Güler, Gülseren Onanç, İlhan Cihaner, Fikri Sağlar gibi isimlerin yer aldığı çok sayıda PM üyesini yeni listesine almayacağı belirtiliyor. Şükran Kaban  / TÜRKİYE GAZETESİ

YORUMLAR