17.08.2014 11:14
İşte Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP'nin yıkıldığı il

AK Parti MKYK Y. üyesi ve Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Nazım Maviş, Sinop'tan Erdoğan'a yüksek oranda destek çıkmasının şaşırtıcı olmadığını söyledi.

AK Parti MKYK Y. üyesi ve Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Nazım Maviş, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan'a yüzde 62 oranında destek çıkmasının şaşırtıcı olmadığını belirterek, bunun Sinop'taki 12 yıllık AK Parti iktidarındaki değişiminin karşılığı olduğunu söyledi.  10 Ağustos Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanı seçimlerininde, Sinop'tan Recep Tayyip Erdoğan'a yüzde 62 oranında destek geldi. 30 Mart yerel seçimlerinde CHP adayının belediye başkanlığını kazandığı Sinop'ta, Erdoğan'a yüksek oranda oy çıkmasını AK Parti MKYK Y. üyesi ve Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Nazım Maviş değerlendirdi.
Maviş, Türkiye'de ilk defa cumhurbaşkanının halk tarafından seçildiğini belirterek, "Bu AK Parti'nin 12 yıllık iktidarı döneminde alınmış devrim niteliğindeki kararlardan bir tanesi. İlk defa halkımız doğrudan bizzat kendi iradesi ile cumhurbaşkanı seçmiş oldu. Cumhuriyet tarihinin kritik eşiklerinden bir tanesini de 10 Ağustos tarihinde aşmış olduk. Bu vesileyle 12. cumhurbaşkanı olarak 1. turda seçilen Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı kutluyoruz, tebrik ediyoruz" dedi.
Sinop'taki seçim sonuçlarının bir çok kimseyi şaşırttığının altını çizen Maviş, "Sinoplular, Recep Tayyip Erdoğan'a yüzde 62 oy oranıyla güçlü ve büyük bir destek verdiler. Bugüne kadar Sinop'un sağ seçmen açısından negatif durumu sebebiyle şaşırtıcı bir durumla karşı karşıyayız. Fakat ben bu sonucu çok şaşırtıcı görmüyorum. Sinop'ta yaşayanlar, başka şehirlerde yaşayıp yazları şehre gelen yurttaşlarımız, 12 yıllık AK Parti iktidarı döneminde Sinop'un yaşadığı değişimi gözlemliyorlar. Sinop bambaşka bir kent haline geldi. Seçim sonuçları Sinop'un 12 yıllık değişiminin karşılığı olarak değerlendirilmelidir. Yüzde 62'lik oyda şaşılacak bir durum olmadığını düşünüyorum. Bu oy oranları AK Parti ve Erdoğan'ın gerçek oy oranlarıdır. Yerel seçimlerin kendine özgü dinamikleri nedeniyle bazen farklı sonuçlar çıkabiliyor" dedi.
Sinop'un CHP ile özdeş bir il olmadığının altını çizen Maviş, "Biz bundan rahatsızlık duyuyoruz. Sinop CHP ile ismi anılan iller arasında kesinlikle değil. Sinop'ta Erdoğan yüzde 62 gibi bir oy alırken, belediyeyi kazanmış olan partinin aldığı oy yüzde 37'de kalmıştır. Sinop'ta alınan bu oy Türkiye ortalamasının 10 puan üstende olduğu için Sinop'la Erdoğan arasında hiç bir engelin olmadığını gösteriyor. Snop denildiğinde CHP ve sol eğilimlerin akla gelmesinden rahatsızlık duyuyoruz. Bu rahatsızlığın giderilmesi açısından yüzde 62'lik oy fırsat oldu. Erdoğan da son derece memnun. Biz de de son derece memnunuz. Bize, Sinop böyle ne yaptı, bu sonuçlar nasıl oluştu diyenlere, Sinop'la ilgili oluşmuş algınız yanlış. Sinop'ta AK Parti ve Erdoğan zaten güçlü bir destek alıyordu. Şimdi aracısız bir şekilde Sinop halkıyla karşı karşıya gelince gerçek oyumuz tecelli etti. Bu oy oranı 12 yılda Sinop'un yaşanan değişiminin göstergesidir, sonucudur. Türkiye'de Sinop sonuçları bir çok kimsenin şaşırmasına yol açmıştır. Bizim için gayet doğal bir sonuçtur. Ben bütün Sinoplu kardeşlerimizi kutluyorum. Onlar yeni Türkiye'nin inşasına güçlü bir destek verdiler. Sinop'ta yaşanan, Türkiye'de yaşanan değişim görmezden gelmediler. Erdoğan ve AK P parti de yeni Sinop'un inşasına en güçlü desteği vereceklerdir. Aldığımız bu oyun içerisinde daha önce başka siyasi partilere oy vermiş olmasına rağmen bu seçimde Erdoğan'a destek vermiş yurttaşlarımızın sayısı da fevkalade yüksek. Başta en yüksek oyu aldığımız benim de baba ocağım olan Durağan ilçemiz olmak üzere bütün Sinoplular'a hayırlı olmasını diliyorum" şeklinde konuştu. Diğer yandan, Sinoplu siyasetçi ve yazar Erol Erdoğan da, Sinop'ta önceki seçimlerin, 30 Mart'ın aksine Recep Tayyip Erdoğan'ın yüzde 60'tan fazla oy almasının temel gerekçesini MHP seçmenine bağladı. Erdoğan, "MHP seçmeninin bir kısmı parti üst yönetiminin aksine çatı adayını değil Recep Tayyip Erdoğan'ı destekledi. Sinop oylarına ilçe ve köy bazlı baktığımızda ben de böyle bir kanaat oluştu. Sinop seçmeninin bu tercihini önemli buluyorum. CHP'yi Sinop'ta güçlü gösteren il merkez seçmenidir. Önümüzdeki dönemde bu eğilimin belli ölçüde değişeceğini, CHP'nin il merkezinde zayıflayacağını öngörebiliriz. CHP'den AK Parti ve HDP'ye oy geçişi olması düne göre artık daha fazla mümkün" dedi. 

 

Kaynak: İHA

YORUMLAR