22.02.2014 12:54
Hükümet, MİT teklifinde geri adım attı

Beşir Atalay, Milli İstihbarat Koordinasyon Kurulu Başkanlığı'na Başbakan'ın getirilmesi düzenlemesinin tekliften çıkarılacağını açıkladı.

MİT kanun teklifinin İçişleri Komisyonu gergin başladı. İlk kavga MHP'li Korkmaz ile AK Partili Turan arasında çıktı. Korkmaz, AK Partili Turan'a "Vazo gibi oturuyorsun orada" diye sataşınca Turan "Sensin vazo, saygısız" dedi. Bu arada Hükümet, MİT teklifinde geri adım attı. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, MİT yasa teklifinin 2. maddesinde yer alan İstihbarat Koordinasyon Kurulu'nun Başbakan'ın başkanlığında toplanmasına yönelik düzenlemeyi geri çekeceklerini söyledi.
MİT'i Başbakan'a bağladığı, barış sürecinde Hükümet yetkililerini hukuki ve cezai sorumluluktan kurtardığı eleştirileriyle tartışma oluşturan MİT Kanun Teklifi, TBMM İçişleri Komisyonu'nda görüşülmeye 11.06'da  başlandı. Komisyona MİT Müsteşarı Hakan Fidan katılmazken, MİT adına bir müsteşar yardımcısı yer aldı, Hükümet'i Beşir Atalay temsil etti. Komisyona milletvekilleri büyük ilgi gösterdiler.

'VAZO GİBİ OTURUYORSUN' KAVGASI
AK partili milletvekillerinin basın mensuplarının ve kameraların salondan çıkarılması yönünde not alışverişi iktidarla muhalefeti karşı karşıya getirdi. İlk kavga, kameraların içeride kalmasından çıktı. Tartışmalar sırasında MHP'li Nevzat Korkmaz, AK Partili Bülent Turan'a "Vazo gibi oturuyorsun orada" diye sataşınca Turan "Sensin vazo, saygısız" dedi. İçişleri Komisyonu Başkanı Mehmet Ersoy, "Saklanacak hiçbir  şey yok. Kameralar çıksa bile basın mensupları burada izliyorlar" dedi.
MUHALEFET: TEKLİF ÖNCE ALT KOMİSYONA SONRA ANAYASA KOMİSYONUNA GİTSİN
CHP sözcüleri teklifin basın patronlarına hapis cezası getirildiğini, birçok temel hak ve özgürlüğü ilgilendirdiğini bu nedenle öncelikle Anayasa Komisyonu'nda görüşülmesini gerektiğini savundular.
CHP'liler, teklifin Alt Komisyonu'na havale edilerek olgunlaştırılmasını da istediler. Muhalefet sözcüleri, "Bu teklif anayasaya açıkça aykırı.  Komisyon'un çalışmalarına ara verilerek, anayasa komisyonun görüşünün muhakkak önümüze getirilmesini istiyoruz" dediler.
BDP'Lİ KAPLAN MİT GİZLİ YÖNETMELİĞİNİ İSTEDİ
BDP'li Hasip Kaplan, "MİT gizli yönetmeliğinden bir milletvekili olarak bir örnek istiyorum. Hasip Kaplan olarak değil. Neyi karşılamıyor da bu yönetmelik böyle bir teklif getiriliyor. Türkiye'de rejimi değişterecek bir teklifle karşı karşıyayız. Anayasa Komisyonu'nda görüşülmesini ve Alt Komisyona havale edilmesini istiyoruz. Anayasaya aykırılıkların bu tekliften ayıklanmalıdır. Eğer bunu yapmazsak 1930'lara döneriz korkusunu yaşıyoruz. Bir otobüse molotof atılıyor genç kız ölüyor, atan MİT mensubu çıkıyor" dedi.
MHP'Lİ BAL: ESED, SADDAM, HİTLER GİBİ İSTİHBARAT DEVLETİ KURUYORSUNUZ
MHP'li Faruk Bal, "MİT'e  anayasanın da Meclis'in de yargının da üzerinde yetki veriyorsunuz. Bu yetkiyle bir istihbarat devleti kuruluyor. Bu dünyada istihbarat devletleri vardır. Saddam'ın vardı, Esed'in vardı, Hitler'in, Stalin'in vardı.  Bu teklifin Anayasa Komisyonda görüşülmesi gerekir. Bu tekilfin anayasa komisyonunda görüşülmesi için davet ediyoruz"  dedi.
ATALAY: MİT'E YENİ KANUN GELİYOR
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, MİT Kanun Teklifi ile 30 yıl sonra yapısal değişikliğe gidildiğini belirterek, "Baştan sona  Baştan sonra MİT'in yenilenmesi için kanun üzerinde de çalışılıyor. Bunu da inşallah sizlerin huzuruna getireceğiz" dedi. Atalay, teklifle MİT'in hiçbir sınırı konulmayan görev alanının daraltılarak, belirgin hale getirildiğini de savundu..
HÜKÜMET'TEN TEKLİFTE İLK GERİ ADIM
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, MİT yasa teklifinin 2. maddesinde yer alan Milli İstihbarat Koordinasyon Kurulu Başkanlığı'na Başbakan'ın getirilmesi düzenlemesinin tekliften çıkarılacağını açıkladı. Atalay, "İstihbarat Koordinasyon Kurulu  MİT Yasası'nda var. MİT Müsteşarı'nın başkanlığında toplanıyor.  Başbakan'ın başkanlığında toplanması çok tartışıldı bunu önerge ile değiştereceğiz, eski yapısını koruyacağız" dedi.
MİT'E PARLAMENTO DENETİMİ GELİYOR
Atalay, MİT'e parlamento denetimi getirme sözü de verdi ve şöyle dedi: "Böyle bir reforma ihtiyaç olduğu açıktır. Bu çalışmayı biz getireceğiz Hükümet olarak. Burada bazen şöyle tartışmalar oluyor. Milli irade burasıdır. Sanki siyasetin eli bir yere girince zarar verecek. Siyaset ulvi bir çaba. Milletimize nasıl hizmet veririz diye çalışıyoruz. Ben burada söz veriyorum bu düzenlemeyi çalışıyoruz ve önünüze getireceğiz.''

YORUMLAR