16.08.2014 16:37
Feyzioğlu CHP başkanlığı için aday mı?

CHP'de başkanlık için adı geçen TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, Türkiye'nin muhalefete ihtiyacı olduğunu belirterek, 'Böyle bir adaylığım yok benim' dedi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı (TBB) Metin Feyzioğlu, "Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma ve Kültür Sanat Etkinlikleri" kapsamında geldiği Hacıbektaş ilçesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Feyzioğlu, bir soru üzerine cumhurbaşkanı seçilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Yargıtay'daki adli yıl açılışına TBB Başkanının konuşması durumunda katılmayacağı yönündeki açıklaması değerlendirdi. Feyzioğlu, şöyle devam etti: "Cumhurbaşkanı ve Başbakana da davetiye gönderilmesi yazılı bir kural değil, teamüldür. Dolayısıyla teamüller güzeldir, doğrudur. Bu bir idari açılış yılı, Meclis açılışı değil, yargı yılı açılışı. Yargı yılı açılışında da Yargıtay Başkanı ile Barolar Birliği Başkanı konuşur.
Davet edildiği açılış yılında konuşma yapacağını kaydeden Feyzioğlu, "Biz devlet geleneğinden geliyoruz, devlet geleneğinden gelenlerin kurumları boykot etmesi söz konusu olmaz" dedi.

Feyzioğlu, "Ben 40 yıllık teamüllere göre davet edildim ve bu davet üzerine konuşacağım tabii ki. Ancak Yargıtay Başkanı başkanlar kurulu, seçilmiş cumhurbaşkanın bu sözleri üzerine 'gelmesin' derse demokrasilerde çare tükenmez" diye konuştu.
'ADAYLIĞIM YOK'
CHP'de eylül ayı içerisinde yapılması beklenen kurultayda başkanlık için adı geçen Metin Feyzioğlu, Türkiye'nin muhalefete ihtiyacı olduğunu söyledi.
Feyzioğlu, “Türkiye'de hukuk devletinin korunabilmesi, demokrasinin korunabilmesi için alternatif olacak bir muhalefete ihtiyaç vardır. Bu ihtiyacı dile getirmek benim görevimdi, dile getirdim getirmeye devam ediyorum. Bunları konuşmanın yeri zamanı değil. Buralara halk layık görür, yetkili kurullardan çıkar. Böyle bir adaylığım yok benim" şeklinde konuştu.

YORUMLAR