14.12.2013 10:01
Ergin, 'bu içtihatlar bizi memnun ediyor'

Ergin, CHP İzmir Milletvekili Balbay'ın tahliyesine ilişkin, 'Anayasa Mahkemesi'nin ön açıcı olarak yapmış olduğu bu içtaatler elbette ki bizi memnun etmektedir' dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bakanlıkları ve bağlı kurumların bütçelerine ilişkin görüşmenin ardından milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Ergin, 30 Mart seçimlerine kadar bir genel af çıkarmayı düşünüp düşünmedikleri sorusuna "Benim başında olduğum bakanlıkta böyle bir çalışma yok" yanıtını verdi.
Bir başka soruyu yanıtlarken de Ergin, Çorlu'da 520 dekar alanda yeni bir ceza infaz kurumu yapılmasına ilişkin çalışma yürüttüklerini söyledi. Ergin, tutuklu milletvekillerinin durumu hatırlatılarak, "Engin Alan'ın durumu ne olacak?" sorusu üzerine şunları söyledi: "Bu tahliye kararlarını veren mahkemeler. Bizim bu yönde bir tasarruf yapma imkanımız yok. Ancak Sayın Alan'ın avukatları da Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulundular. Bu başvurunun sonucuna göre ortaya çıkacak tabloyu ilgili mahkemesi değerlendirecektir." Ergenekon davasından tutuklu yargılanan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın tahliyesinden memnun olup olmadığının da sorulduğu Ergin, "Bu yolu bu parlamentoda anayasa değişikliği yaparak beraberce açtık. Türkiye'de aksayan bir takım işlerin önünü açmak üzere Anayasa Mahkemesi'nin ön açıcı olarak yapmış olduğu bu içtaatler elbette ki bizi memnun etmektedir" dedi.

Ergin, Türkiye'de insan hakkı ihlallerine ilişkin şikayetleri tamamen ortadan kaldırmak kararlılığında olduklarının altını çizerek. "Bunun için çok önemli adımlar attığımızı herkes geçmişte yaşanan acı tecrübeleri düşündüğünde görecektir. Adalet sistemimize ilişkin mevzuat değişikliklerini yaparken dikkat ettiğimiz hususlardan birisi de insan hakkı ihlallerinin sona erdirilmesidir" dedi.  
Ergin, 2014 yılı bütçesinin son otuz yıl içerisinde Adalet Bakanlığı'na tahsis edilen en büyük bütçe olduğunu belirterek, hükümete bu fedakarlığından dolayı teşekkür etti.  Amaçlarının sorunsuz işleyen bir adalet sisteminin Türkiye'ye kazandırılması, demokratik hukuk devletinin evrensel kabul görmüş ilkelerinin hayata geçirilmesi, özgürlüklerin genişletilmesi ve sonuç olarak, vatandaşın güven ve refah içinde hayatını sürdürmesine elverişli bir sisteme kavuşturulması olduğunu belirten Ergin, "İnsan haklarına saygılı ve hukukun üstünlüğüne dayalı bir demokrasinin ülke yönetimine hakim kılınması günümüz medeniyetinin temelidir. İşte, tüm bunlardan dolayı hedefimiz adalet ve özgürlüklerin çıtasını hep daha yükseğe taşımak olmuştur. Bunun için her kesimin önyargılarından arınarak konuya ortak bir yaklaşım tarzı geliştirmesi gerektiğine de inanıyorum" dedi. Adalet Bakanlığı'nın en önemli kazanımının, sisteminin çözüm kapasitesinin artması olduğunu ifade eden Ergin, "Tüm adalet kurumları daha iyiye ulaşmak için sürekli bir arayış içerisindedir" dedi. Ergin, özellikle son üç yıldır üzerinde çok yoğun emek harcadıkları konulardan birinin de insan hakları olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi: Geçtiğimiz süreç içerisinde başta yargı reformu paketleri olmak üzere gerçekleştirdiğimiz mevzuat değişiklikleriyle getirdiğimiz iyileştirmeler de büyük önem taşımaktadır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından yayımlanan istatistiklere göre Avrupa Konseyi'ne üye ülkeler arasında en çok şikayet edilen ülkeler sıralamasında Türkiye 2'nci sıradaydı ama bugün itibarıyla Türkiye, bu en çok şikayet edilen 2'nci ülkelikten 5'nci ülkeliğe gerilemiştir. Önümüzdeki günlerde bu konudaki tablonun daha da iyiye gideceği açıktır."  
Ceza infaz kurumlarındaki hükümlü ve tutukluların durumuna değinen Ergin, şunları söyledi: "Türkiye'de ceza infaz kurumlarımızda bulunan tutuklu hükümlü oranları şu an itibarıyla Avrupa Birliği ortalamalarından da üç puan aşağıya inmiştir. Bugün itibarıyla cezaevlerinde bulunan her 100 kişiden 19,7'si tutuklu, kalanı hükümlü. AB ortalaması yüzde 23,5'tur. Hükmen tutukluların da içerisinde olduğu oran... 2001 yılında hükmen tutuklularla beraber tutuklu oranı yüzde 60,4'tür. 2006 yılında hükmen tutuklularla beraber olanların oranı 62,5'tur. Yani tutuklu ve hükmen tutukluların oranı her 100 kişiden 62,5'tur 2006 yılında. Bugün itibarıyla, hükmen tutukluları katsak bile bu oran yüzde 28,2'dir."

YORUMLAR